Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:BETA-KAROTEN + WITAMINA E
Nazwa polska:BETA KAROTEN + WITAMINA E
Nazwa międzynarodowa:Betacarotenum + Tocopherolum
Nazwa angielska:Beta-Carotene + Tocopherol
Postać:Beta-Karoten + Witamina E - kapsułki (7 mg beta karotenu i 25 mg witaminy E).
Wizytówka:Witaminy, prowitamina A z dodatkiem witaminy E.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.
Wytwórca:Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A. - PL
Zalecany:leczniczo - w niedoborze witaminy A, pomocniczo - w ślepocie zmierzchowej, w chorobach skóry, trudno gojących się ranach i oparzeniach, odmrożeniach, nadmiernym łuszczeniu i rogowaceniu naskórka, zapaleniach spojówek, trądziku, stanach zapalnych błon śluzowych oskrzeli, profilaktyce nowotworowej, przeciwmiażdżycowej i geriatrycznej. Stosowany profilaktycznie zapobiega złemu widzeniu o zmierzchu i w złym oświetleniu, rogowaceniu i owrzodzeniom rogówki oka, stanom zapalnym spojówek, nadmiernemu rogowaceniu i łuszczeniu się skóry oraz stanom zapalnym błon śluzowych, np. dróg oddechowych; jest potrzebny w organizmie w celu zachowania prawidłowego widzenia oraz właściwego stanu skóry i włosów.
Działanie:jest prowitaminą A, czyli naturalnym związkiem, który przekształca się w organizmie w witaminę A; przekształcenie to jest regulowane w sposób naturalny, w zależności od niedoboru i zapotrzebowania na witaminę A. Jest niezbędnym czynnikiem pobudzającym wzrost organizmu. Witamina A powstała z beta karotenu bierze udział w procesie widzenia - związana z białkiem tworzy czerwień wzrokową pręcików siatkówki, czyli rodopsynę, która decyduje o widzeniu o zmierzchu, bierze udział w procesie prawidłowego wzrostu nabłonka błon śluzowych, hamuje rogowacenie naskórka, wpływa na prawidłowy rozwój włosów, ma znaczący udział w wielu przemianach biochemicznych zachodzących w ustroju człowieka - w przemianach białek, cukrów oraz niektórych hormonów, w tym hormonów tarczycy. Niedobór witaminy A powoduje głównie tzw. kurzą ślepotę, zmiany zwyrodnieniowe nabłonka błon śluzowych układu oddechowego i moczowego, prowadzące do zakażeń oraz zwyrodnienie nabłonka spojówek, powodując ich wysuszenie, owrzodzenie rogówki, zmiany zwyrodnieniowe naskórka. Beta karoten ma swoje odrębne właściwości farmakologiczne: chroni tkanki przed wolnymi rodnikami - grupami atomów powstającymi pod wpływem promieni ultrafioletowych i wysokiej temperatury, przyspieszającymi proces starzenia się organizmu; odgrywa istotną rolę w zapobieganiu miażdżycy - nie dopuszcza do przekształcania się związków tłuszczowych w te, które odkładają się w naczyniach krwionośnych, formując tzw. blaszki miażdżycowe; uważa się, że zapobiega on również powstawaniu niektórych nowotworów, w tym raka płuc i skóry. Wywołując przebarwienie skóry nasila produkcję pigmentu i nie dopuszcza do penetrowania przez skórę promieni ultrafioletowych. ?ródłem naturalnego beta karotenu są żółte i zielone warzywa liściaste, żółte owoce oraz jaja, masło, wątroba i nerki. Przy niskim spożyciu warzyw i owoców, szczególnie w okresie zimy i wiosny, może wystąpić jego niedobór w organizmie. Witamina E, zawarta w preparacie, dzięki silnym właściwościom przeciwutleniającym zapobiega utlenianiu witaminy A, kwasów nienasyconych i lipidów oraz warunkuje prawidłowe rogowacenie nabłonków.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek, dzieciom do 5 lat; palaczom tytoniu; nie można przyjmować beta karotenu przy jednoczesnym przyjmowaniu lub nadmiarze witaminy A w organizmie, przy ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby. Podczas ciąży lub karmienia piersią - po konsultacji z lekarzem.
Współdziałanie:nie należy stosować równocześnie witaminy A; należy zachować ostrożność i poradzić się lekarza przy równoczesnym przyjmowaniu leków obniżających ciśnienie tętnicze, hormonów steroidowych (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum), fenylbutazonu (Butapirazol, Rheumanol), hormonów estrogenowych, doustnych środków antykoncepcyjnych, których stosowanie zwiększa stężenie witaminy A w surowicy.
Dawkowanie:doustne, profilaktycznie dorośli 1-3 kapsułki dziennie podczas jedzenia.
Skutki uboczne:niekiedy - zaburzenia żołądkowo-jelitowe, np. łagodna biegunka. Przy stosowaniu witaminy A działania niepożądane występują głównie przy jej przedawkowaniu. Przy stosowaniu beta karotenu, działania uboczne wynikające z nadmiaru witaminy A nie występują, po
Leki z tej grupy:Beta Karoten E, Beta-Karoten + Witamina E.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.