Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:CETALERGIN
Nazwa polska:CETYRYZYNA
Nazwa międzynarodowa:Cetirizinum, Cetirizini dihydrochloridum
Nazwa angielska:CETIRIZINE DIHYDROCHLORIDE
Postać:CetAlergin - tabletki powlekane 10 mg.
Wizytówka:Lek przeciwuczuleniowy.
Dostępność:Bez recepty/Rp
Podmiot odpowiedzialny:ICN Polfa-Rzeszów S.A.
Ostrzeżenia:Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.
Zalecany:w stanach uczuleniowych, w alergicznych nieżytach nosa (katar sienny), w alergicznym zapaleniu spojówek, w przewlekłej i nawracającej pokrzywce, w skórnych odczynach alergicznych.
Działanie:blokuje działanie histaminy - czynnika, który uwalnia się z komórek podczas reakcji uczuleniowej w organizmie. Działanie leku powoduje, że objawy uczulenia zmniejszają się lub są łagodniejsze. U chorych na astmę lek zmniejsza nadmierną reakcję oskrzeli na czynniki prowadzące w organizmie do wystąpienia reakcji uczuleniowej. Działanie cetyryzyny jest działaniem objawowym - łagodzi objawy, lecz nie leczy skłonności do uczuleń. W porównaniu z innymi lekami przeciwuczuleniowymi rzadko wywołuje zawroty głowy i nadmierne uspokojenie.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; zaburzeniach czynności nerek.
Współdziałanie:nasila działanie wszystkich leków działających depresyjnie na układ nerwowy (uspokajających i nasennych), również przeciwdepresyjnych, alkoholu, środków przeciwbólowych, leków przeciwpadaczkowych, innych leków przeciwuczuleniowych (antyhistaminowych, np. Claritine, Clemastin, Diphergan). Teofilina (Euphyllin, Theophyllinum) zmniejsza skuteczność preparatu.
Dawkowanie:doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia 5-10 mg (1/2-1 tabletka) na dobę w 1 lub 2 dawkach. Pacjentom z niewydolnością nerek lub wątroby zaleca się dawkę 5 mg na dobę.
Skutki uboczne:suchość błony śluzowej jamy ustnej, ból i zawroty głowy, senność, uczucie zmęczenia, niewielkiego stopnia zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.
Leki z tej grupy:Acer, Aleras, Alermed, Alerzina, Allertec, Allertec WZF, Amertil, Ceratio, CetAlergin, Cetirizine Sandoz 10 mg, Cetirizine Teva 1 mg/ml roztwór doustny, Cetrid, CetriHEXAL, Cetrizen, Cetyryzyna - Egis, Letizen, Parlazin, Reactine, Virlix, Zodac, Zyrtec, Z
Uwagi:Brak w Wykazie ale jest w Pharmindeksie
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.