Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:CIRRUS
Nazwa polska:CETYRYZYNA + PSEUDOEFEDRYNA
Nazwa międzynarodowa:Cetirizini dihydrochloridum + Pseudoephedrini hydrochloridum
Nazwa angielska:Cetirizine + Pseudoephedrine hydrochloride
Postać:Cirrus - tabletki o przedlużonym uwalnianiu (5 mg cetyryzyny i 120 mg pseudoefedryny).
Wizytówka:Lek przeciwuczuleniowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Vedim Sp. z o.o.
Wytwórca:UCB Pharma S.A. - F
Ostrzeżenia:Podczas stosowania leku nie można pić alkoholu.
Zalecany:w alergicznych nieżytach nosa (katar sienny) objawiających się kichaniem, wyciekiem z nosa, przekrwieniem śluzówki i świądem; także w alergicznym zapaleniu spojówek,
Działanie:blokuje działanie histaminy - czynnika, który uwalnia się z komórek podczas reakcji uczuleniowej w organizmie. Pseudoefedryna zawarta w preparacie obkurcza naczynia krwionośne śluzówki nosa, zmniejszając jej przekrwienie. Działanie leku powoduje, że objawy uczulenia zmniejszają się lub są łagodniejsze. Lek łagodzi objawy, lecz nie leczy skłonności do uczuleń.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki a także piperazynę i efedrynę, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 12 lat; preparatu nie stosuje się przy znacznym nadciśnieniu, zaawansowanej chorobie wieńcowej, jaskrze i zatrzymaniu moczu oraz u chorych leczonych lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) i w ciągu 2 tygodni po ich użyciu. Należy zachować ostrożność przy cukrzycy, zaburzeniach rytmu serca, nadczynności tarczycy, niewydolności nerek lub wątroby.
Współdziałanie:nie należy stosować wraz z preparatami naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox) oraz lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) i w ciągu 2 tygodni po ich użyciu; osłabia działanie przeciwnadciśnieniowe beta-blokerów (np. Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral), metyldopy (Dopanol, Dopegyt, Methyldopa) i pochodnych rezerpiny takich jak Normatens, Retiazid. Alergiczne testy skórne można robić po 3 dniach po zakończeniu kuracji preparatem.
Dawkowanie:doustne, dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia 1 tabletka 2 razy na dobę, w trakcie jedzenia lub między posiłkami. Przy niewydolności nerek dawki należy zmniejszyć o połowę. Nie rozgryzać. Kuracja trwa 2-3 tygodnie.
Skutki uboczne:suchość błony śluzowej jamy ustnej, zawroty głowy, senność, uczucie zmęczenia lub pobudzenia, niewielkiego stopnia zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego; rzadko - lęki, drżenia, obniżenie ciśnienia, omamy, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia oddawania
Dodatkowe informacje:Cirrus.pdf
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.