Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:STARAZOLIN 0,05%
Nazwa polska:TETRYZOLINA
Nazwa międzynarodowa:Tetryzolini hydrochloridum, Tetryzolinum
Nazwa angielska:TETRYZOLINE HYDROCHLORIDE
Postać:Starazolin 0,05% - krople do oczu 0,5 mg/ml.
Wizytówka:Lek zmniejszający przekrwienie i obrzęk spojówek.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Wytwórca:Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. - PL
Zalecany:w przekrwieniu spojówek oczu wywołanym różnymi przyczynami: - zapaleniem lub uczuleniowym podrażnieniem spojówek, z podrażnienia kurzem, dymem, wiatrem, wodą w basenie, słońcem, soczewkami kontaktowymi, tzw. zmęczeniem oczu na skutek długiego czytania, oglądania telewizji, pracy przy komputerze, długiego prowadzenia samochodu nocą.
Działanie:zmniejsza przekrwienie i obrzęk spojówek na skutek zwężenia najdrobniejszych naczyń krwionośnych. Wraz z przekrwieniem i obrzękiem ustępują bądź łagodnieją objawy pieczenia, swędzenia, podrażnienia i nadmiernego łzawienia. Preparat zaczyna działać w kilka minut po zakropleniu i efekt utrzymuje się przez dłuższy czas.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek, dzieciom poniżej 6. roku życia; kropli nie można stosować w jaskrze z wąskim kątem przesączania, z wyjątkiem wyraźnego wskazania lekarza okulisty. Bez porozumienia z lekarzem nie można stosować w infekcyjnym (wywołanym zakażeniem) zapaleniu spojówek, chemicznym lub mechanicznym uszkodzeniu oka, przy obecności ciała obcego w oku. W tych przypadkach konieczna jest porada lekarska. Konsultacja lekarza konieczna jest również przy wystąpieniu nagłego bólu oka, szczególnie z towarzyszącym bólem głowy, przy zaburzeniach widzenia (plamy, ubytki pola widzenia, zmiana ostrości widzenia, podwójne widzenie, bolesna reakcja na światło) oraz gdy objawy podrażnienia utrzymują się dłużej niż 48 godzin lub ulegają nasileniu. Ostrożnie należy stosować u osób z nadciśnieniem tętniczym krwi i nadczynnością tarczycy.
Dawkowanie:miejscowo, dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia: 1-2 krople wkraplać do każdego oka 2-3 razy dziennie.
Skutki uboczne:nadużywanie leku może wywołać miejscowe, przejściowe podrażnienie, uczucie kłucia i pieczenia oraz przekrwienie oczu spowodowane nadmiernym, odruchowym rozszerzeniem się naczyń. Przy omyłkowym spożyciu doustnym mogą wystąpić objawy depresji nerwowej: senn
Leki z tej grupy:Berberil, Starazolin 0,05%, Visine, Zalbion.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.