Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:XYLOGEL
Nazwa polska:KSYLOMETAZOLINA
Nazwa międzynarodowa:Xylometazolini hydrochloridum
Nazwa angielska:XYLOMETAZOLINE HYDROCHLORIDE
Postać:Xylogel 0,05% - żel do nosa 0,5 mg/g; Xylogel 0,1% - żel do nosa 1 mg/g.
Wizytówka:Lek przeciwkataralny
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.
Wytwórca:Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A. - PL
Zalecany:jako lek przeznaczony do stosowania zewnętrznego w ostrym uczuleniowym, wirusowym lub bakteryjnym nieżycie nosa, w zapaleniu błony śluzowej nosa. Preparat przeznaczony jest dla osób, u których występuje nadmierne wytwarzanie wydzieliny.
Działanie:podany miejscowo podrażnia zakończenia nerwowe układu nerwowego współczulnego znajdujące się w błonach śluzowych jamy nosowo-gardłowej, zwęża najdrobniejsze naczynia krwionośne, przez co zmniejsza przekrwienie, obrzęk i wysięk błon śluzowych jamy nosowo-gardłowej. W stanach zapalnych i uczuleniowych udrożnia przewody nosowe oraz przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok obocznych nosa. Ponadto żel nawilża błonę śluzową. Działanie ksylometazoliny podanej miejscowo rozpoczyna się po 30 minutach i trwa około 5 godzin. Działanie leku jest wyłącznie objawowe - nie leczy przyczyny choroby.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek, z objawami takimi jak osłabienie, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, zawroty głowy; dzieciom poniżej 2. roku życia. Podczas ciąży i karmienia piersią stosować z dużą ostrożnością. Nie stosować przy jaskrze, zanikowym zapaleniu błony śluzowej nosa.
Współdziałanie:nie stosuje się z trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi (Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan) ani z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres).
Dawkowanie:miejscowo, do nosa, dorośli i dzieci powyżej 12 lat: co 8-10 godzin po 2-3 krople o stężeniu 0,1% do każdego otworu nosowego; dzieci od 2 do 12 lat co 8-10 godzin po 2-3 krople o stężeniu 0,05% do obu otworów nosa. Dawkowanie dzieciom młodszym niż 2 lata ustala lekarz. Uwaga: leczenie nie powinno trwać dłużej niż 5 dni
Skutki uboczne:niekiedy może wystąpić uczucie pieczenia, wysychanie błony śluzowej nosa, kichanie; w bardzo rzadkich przypadkach - działania ogólne: kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, bóle i zawroty głowy, nudności, zaburzenia
Objawy przedawkowania:zbyt długie lub zbyt częste stosowanie może spowodować wtórny obrzęk błony śluzowej nosa trudny do wyleczenia. Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.
Leki z tej grupy:Donosan, Otrivin 0,05%, Otrivin 0,1%, Xylogel 0,05%, Xylogel 0,1%, Xylometazolin, Xylometazolin 0,05%, Xylometazolin 0,1%, Xylorhin.
Dodatkowe informacje:Xylogel.pdf
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.