Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:CALCIUM GLUCONICUM
Nazwa polska:GLUKONIAN WAPNIA
Nazwa międzynarodowa:Calcii gluconas
Nazwa angielska:CALCIUM GLUCONATE
Postać:Calcium gluconicum - tabletki 500 mg (1 tabletka zawiera 45 lub 44,7 mg wapnia).
Wizytówka:Preparat wapniowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Espefa Chemiczno-Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy, Farmapol Sp. z o.o. Zakład Chemiczno-Farmaceutyczny
Wytwórca:Espefa Chemiczno-Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy - PL, Farmapol Sp. z o.o. Zakład Chemiczno-Farmaceutyczny - PL
Zalecany:sole wapnia uzupełniają niedobór tego pierwiastka w organizmie w okresach wzmożonego zapotrzebowania, np. podczas intensywnych procesów kostnienia (krzywica, złamania), w okresach intensywnego wzrostu dzieci, w ciąży, w okresie karmienia piersią, w osteoporozie (zrzeszotnieniu kości). Wapń jest jednym z najpowszechniej używanych leków wspomagających w chorobach alergicznych, takich jak katar sienny, obrzęki uczuleniowe, naczynioruchowe Quinckego, w chorobach alergicznych skóry, takich jak pokrzywka, wyprysk dziecięcy, świerzbiączka (atopowe zapalenie skóry) i inne.
Działanie:wapń bierze udział w procesie kostnienia, w przewodzeniu pobudzeń nerwowych, w procesie kurczenia się mięśni oraz w procesie krzepnięcia krwi, powoduje uszczelnienie ścian najmniejszych naczyń krwionośnych (naczyń włosowatych), co zmniejsza przeciekanie przez nie płynu (wysięk do tkanek) - przyczynę obrzęków zapalnych i uczuleniowych oraz wysięków zapalnych, np. do przewodów nosa (wysięk kataralny). Wapń jako lek ma więc działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe oraz przeciwkrwotoczne. Glukonian wapnia jest organicznym związkiem tego pierwiastka łatwo przyswajalnym przez organizm.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek; przy kamicy nerkowej, innych chorobach nerek, przy nadmiarze jonów wapnia we krwi (hiperkalcemia) i w moczu.
Współdziałanie:przyjmowanie równocześnie leków nasercowych - glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox) powoduje osłabienie ich siły działania oraz nasila skutki uboczne, które mogą być nawet niebezpieczne. Wapń znacznie osłabia siłę działania antybiotyków z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum) i związków fluoru, w tym fluorochinolonów (np. Abaktal, Ciprobay, Pefloksacyna, Tarivid) - dlatego należy zachować trzygodzinną przerwę w podawaniu tych preparatów i związków wapnia. Wapń z moczopędnymi lekami tiazydowymi (np. Hydrochlorothiazidum, Clopamid, Tertensif, Tialorid) zwiększa swoje stężenie we krwi. Wchłanianie wapnia jest spowalniane przez: glikokortykosteroidy (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol), kalcytoninę (np. Calcihexal, Miacalcic), kwas szczawiowy, fosforany.
Dawkowanie:doustne, 3-4 razy dziennie po 1-2 tabletki podczas posiłków, popijać dużą ilością płynów.
Skutki uboczne:sole wapniowe podawane doustnie mogą spowodować zaparcie. Długotrwałe podawanie może wywołać zespół objawów, w którym na plan pierwszy wysuwają się: ogólne osłabienie, senność, bóle głowy, nudności, wymioty. Może wystąpić również upośledzenie czynności ne
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.