Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:CALCIUM-SANDOZ + VITAMIN C
Nazwa polska:WĘGLAN WAPNIA + LAKTOGLUKONIAN WAPNIA + WITAMINA C
Nazwa międzynarodowa:Calcii glubionas + Calcii carbonas + Acidum ascorbicum
Nazwa angielska:Ascorbic acid + Calcium carbonate + Calcium lactate gluconate
Postać:Calcium-Sandoz + Vitamin C - tabletki musujące o smaku pomarańczowym (1 tabletka zawiera 260 mg wapnia i 1000 mg witaminy C).
Wizytówka:Preparat wapniowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Novartis Consumer Health GmbH
Wytwórca:Famar France - F; Novartis Consumer Health GmbH - D
Zalecany:sole wapnia uzupełniają niedobór tego pierwiastka w organizmie w okresach wzmożonego zapotrzebowania, np. podczas intensywnych procesów kostnienia (krzywica, złamania), w osteoporozie (zrzeszotnieniu kości), w okresach rekonwalescencji; wspomagająco - w stanach uczuleniowych, nieżytach górnych dróg oddechowych, w przebiegu chorób zakaźnych; profilaktycznie - przeciwprzeziębieniowo.
Działanie:wapń bierze udział w procesie kostnienia, w przewodzeniu pobudzeń nerwowych, w procesie kurczenia się mięśni oraz w procesie krzepnięcia krwi, powoduje uszczelnienie ścian najmniejszych naczyń krwionośnych (naczyń włosowatych), co zmniejsza przeciekanie przez nie płynu (wysięk do tkanek) - przyczynę obrzęków zapalnych i uczuleniowych oraz wysięków zapalnych, np. do przewodów nosa (wysięk kataralny). Wapń jako lek ma więc działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe oraz przeciwkrwotoczne. Preparat zawiera łatwo przyswajalny przez organizm laktoglukonian wapnia. Witamina C - przyspiesza przemiany białek i cukrów, jest niezbędna w tworzeniu się tkanki łącznej, kości i zębów, w przyswajaniu żelaza, w powstawaniu krwinek czerwonych i hemoglobiny - podstawowego składnika krwi przenoszącego tlen do tkanek. Działa odtruwająco. Odgrywa ważną rolę w procesach odpornościowych, wytwarzaniu przeciwciał, gojeniu się ran.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na witaminę C i wapń, podczas ciąży i karmienia piersią, przy kamicy nerkowej szczawianowej, innych chorobach nerek, przy nadmiarze jonów wapnia we krwi (hiperkalcemia) i w moczu, w niedokrwistości syderoblastycznej i niedoborze enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Współdziałanie:przyjmowanie równocześnie glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox) powoduje osłabienie ich siły działania oraz nasila toksyczne skutki uboczne. Wapń znacznie osłabia siłę działania antybiotyków z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum) i związków fluoru w tym fluorochinolonów (np. Abaktal, Ciprobay, Pefloksacyna, Tarivid). Przy jednoczesnym stosowaniu leków moczopędnych tiazydowych (np. Hydrochlorothiazidum, Clopamid, Tertensif, Tialorid) może dojść do hiperkalcemii (zbyt wysokiego stężenia wapnia we krwi). Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia, natomiast glikokortykosteroidy (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol), kalcytonina (np. Calcihexal, Miacalcic), fosforany utrudniają wchłanianie wapnia. Nie należy stosować z preparatami zawierającymi sole żelaza (np. Ascofer, Hemofer, Tardyferon) i miedź (np. preparaty wielominerałowe) .
Dawkowanie:doustne, dorośli i dzieci od 8 lat 1 tabletkę dziennie; dzieci w wieku 3-7 lat 1/2 tabletki dziennie (po rozpuszczeniu w szklance wody).
Skutki uboczne:sole wapniowe podawane doustnie mogą spowodować zaparcie. Długotrwałe podawanie może wywołać zespół objawów, w którym na plan pierwszy wysuwają się: ogólne osłabienie, senność, bóle głowy, nudności, wymioty. Może wystąpić również upośledzenie czynności ne
Uwagi:Brak w Wykazie
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.