Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:NICOTINELL
Nazwa polska:NIKOTYNA
Nazwa międzynarodowa:Nicotinum
Nazwa angielska:NICOTINE
Postać:Nicotinell - guma do żucia lecznicza 2 mg, 4 mg.
Wizytówka:Preparat stosowany w odzwyczajaniu się od palenia.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Novartis Consumer Health GmbH
Wytwórca:Fertin Pharma A/S - DK;, Novartis Consumer Health - GB; Novartis Consumer Health GmbH - D
Zalecany:w odzwyczajeniu się od palenia tytoniu przez osoby wypalające ponad 15 papierosów dziennie, o fizycznym uzależnieniu od nikotyny w znacznym stopniu - palących mocne papierosy, silnie się zaciągających i rozpoczynających palenie rano na czczo. Preparat bywa stosowany jako uzupełnienie psychoterapii prowadzącej do odzwyczajenia się od palenia.
Działanie:zawiera nikotynę, która wchłaniana jest do organizmu poprzez błonę śluzową jamy ustnej i działa podobnie jak nikotyna wchłonięta poprzez drogi oddechowe; z jednej kostki gumy zawierającej 2 mg nikotyny wchłania się ilość równa połowie wypalonego papierosa, z kostki 4 mg - równa jednemu papierosowi. Rytuał żucia gumy ma ponadto zastąpić rytuał palenia papierosa.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; po zawale serca, udarze mózgu, przy chorobie wieńcowej, zaburzeniach rytmu serca, nieżycie żołądka lub chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Współdziałanie:zmiana dotychczasowo przyjmowanej dawki nikotyny może wpłynąć na siłę działania fenacetyny (Tabletki od bólu głowy), teofiliny (Euphyllin, Theophyllinum), Imipraminu, furosemidu (Furosemidum), pentazocyny (Fortral, Pentazocinum); zaburza działanie leków blokujących beta-receptory (Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral).
Dawkowanie:do żucia; w pierwszym miesiącu odzwyczajania się od palenia należy żuć 8-12 kostek gumy dziennie, na samym początku, w zależności od potrzeby można żuć więcej, nie przekraczając nigdy 25 kostek dziennie. Następnie dzienna ilość żutych kostek powinna się zmniejszać - należy obliczać kurację na około 6 miesięcy. Warunkiem odpowiedniego działania jest dokładne i powolne żucie gumy, zwalniając gdy smak się wzmocni i przyspieszając, gdy smak osłabnie.
Skutki uboczne:w obrębie jamy ustnej może spowodować upośledzenie smaku, zapalenie gardła, krtani, uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej, mechaniczne uszkodzenie wypełnień ubytków zębowych. Działając ogólnie na organizm nikotyna może spowodować przejściowe zaburzenia s
Leki z tej grupy:Nicorette, Nicorette Mint, Nicorette Inhalator, Nicorette Microtab, Nicotinell.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.