Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:ETOPIRYNA - TABLETKI OD BÓLU GŁOWY
Nazwa polska:ASPIRYNA + ETOKSYBENZAMID + KOFEINA
Nazwa międzynarodowa:Acidum acetylsalicylicum + Ethenzamidum + Coffeinum
Nazwa angielska:Acetylsalicylic acid + Caffeine + Ethylsalicylamide
Postać:Etopiryna - tabletki (300 mg aspiryny, 100 mg etoksybenzamidu i 50 mg kofeiny).
Wizytówka:Lek przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy i poprawiający samopoczucie.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Wytwórca:Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. - PL
Zalecany:w bólach głowy i bólach innych narządów, np. zębów, mięśni, stawów; szczególnie na tle zapalnym.
Działanie:przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i poprawiające samopoczucie; zależy od sumy działań składników, a przede wszystkim podstawowego, jakim jest kwas acetylosalicylowy czyli aspiryna (Aspirin, Polopiryna). Dodatkowo lek zawiera etenzamid, który jest pochodną aspiryny i również wykazuje działanie przeciwbólowe. Zawartość kofeiny powoduje działanie stymulujące układ nerwowy, znosi uczucie zmęczenia i poprawia samopoczucie.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub aspirynę i inne salicylany (np. Asprocol, Sachol, Salicylamidum), podczas ciąży i karmienia piersią; przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub stanach zapalnych przewodu pokarmowego, ciężkiej niewydolności krążenia; w sytuacjach, w których zmniejszenie krzepliwości krwi może być przyczyną przedłużającego się krwawienia, np. w stanach pooperacyjnych, skazach krwotocznych, krwawieniach z dróg rodnych, miesiączce, skłonności do krwawień z nosa. Lek jest przeciwwskazany przy zaburzeniach równowagi kwasowo-zasadowej krwi (niewyrównana cukrzyca, mocznica, tężyczka); ostrożnie stosuje się w niewydolności nerek i u chorych z astmą oskrzelową z uwagi na częste współistnienie astmy z uczuleniem na aspirynę. Nie stosuje się u chorych z polipem nosa (możliwość krwawień). Nie podaje się dzieciom do 1 roku życia, nie jest zalecane podawanie dzieciom do 12 roku życia, szczególnie podczas infekcji wirusowych (przeziębienie, grypa, ospa wietrzna), z uwagi na możliwość wystąpienia groźnego zespołu Reye’a (ostra niewydolność wątroby). Uwaga: leki zawierające aspirynę i pochodne wymagają rozważnego i ostrożnego stosowania u dzieci; podaje się je jedynie w tym przypadku, gdy inne środki przeciwgorączkowe nie są skuteczne. O ich zastosowaniu powinien decydować lekarz.
Współdziałanie:aspiryna zawarta w preparacie najczęściej zwiększa siłę działania innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nasila działanie obniżające poziom cukru we krwi doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (np. Diabetol, Euclamin). Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (Acenocumarol, Sintrom, Syncumar) i heparyny (Heparinum). Potęguje działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan). Osłabia działanie spironolaktonu (Spironol, Verospiron) i indometacyny (Metindol), zmniejsza działanie niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zwiększa siłę działania sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin) i niektórych leków przeciwgruźliczych, penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum). Należy przyjmować ostrożnie razem z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) oraz innymi lekami przeciwzapalnymi a także podczas leczenia insuliną. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) zmniejszają wchłanianie aspiryny przez organizm, fenobarbital (Luminalum) i propranolol (Propranolol) osłabiają jej działanie. Uwaga: picie alkoholu podczas leczenia zwiększa podrażnienie błon śluzowych i niebezpieczeństwo wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego. Kofeina zawarta w tabletkach nasila działanie innych leków pobudzających.
Dawkowanie:doustne, dorośli i dzieci powyżej 12 lat - doraźnie w bólach różnego typu jednorazowo 1-2 tabletki lub 1-2 tabletkę 3 razy na dobe co 8 godzin, po jedzeniu, popijając dużą ilością płynu. Nie stosować dłużej niż 3 dni. Osoby w podeszłym wieku powinny stosować mniejsze dawki i w większych odstępach czasu.
Skutki uboczne:w niewielkich dawkach i krótkotrwale stosowany lek jest dobrze tolerowany; ostrożnie stosować u osób leczonych lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi lub innymi lekami o działaniu przeciwzapalnym. Niekiedy mogą wystąpić: zaburzenia ze strony przewodu pok
Objawy przedawkowania:większość powyżej opisanych objawów ubocznych występuje przy nadwrażliwości na lek lub przy używaniu aspiryny w dawkach zbyt dużych lub przez długi okres. Do klasycznych objawów ciężkiego zatrucia należą: duszność, zapaść, zaburzenia rytmu serca, objawy p
Leki z tej grupy:Anapiryna, Erka, Etomar, Koferina - Tabletki od bólu głowy.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.