Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:ALKA-PRIM
Nazwa polska:ASPIRYNA + GLICYNA
Nazwa międzynarodowa:Acidum acetylsalicylicum + Glycinum
Nazwa angielska:Acetylsalicylic acid + Glycine
Postać:Alka-Prim - tabletki musujące (330 mg aspiryny).
Wizytówka:Lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Polpharma
Zalecany:przy przeziębieniach, grypie, stanach gorączkowych, bólach mięśniowych, stawowych, nerwobólach, w bólach głowy.
Działanie:przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwzakrzepowe - zależy od podstawowego składnika, jakim jest kwas acetylosalicylowy czyli aspiryna (Aspirin, Polopiryna) w dawce odpowiadającej 1 tabletce Polopiryny S. Dodatkowo lek zawiera aminokwas glicynę (glikokol), który zwiększa i ułatwia przyswajanie aspiryny. Odpowiedni dobór składników powoduje, że spośród preparatów zawierających aspirynę, Alka-Prim wykazuje stosunkowo niewielkie działanie drażniące na błonę śluzową żołądka.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na aspirynę lub inne salicylany (np. Asprocol, Sachol, Salicylamidum), podczas ciąży i karmienia piersią; przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub stanach zapalnych przewodu pokarmowego, ciężkiej niewydolności krążenia; w sytuacjach, w których zmniejszenie krzepliwości krwi może być przyczyną przedłużającego się krwawienia, np. w stanach pooperacyjnych, skazach krwotocznych, krwawieniach z dróg rodnych, miesiączce, skłonności do krwawień z nosa, także przy polipach nosa. Lek jest przeciwwskazany przy zaburzeniach równowagi kwasowo-zasadowej krwi (niewyrównana cukrzyca, mocznica, tężyczka); ostrożnie stosuje się w niewydolności nerek i u chorych z astmą oskrzelową. Nie podaje się dzieciom do 1. roku życia, nie jest zalecane podawanie dzieciom do 12. roku życia, szczególnie podczas infekcji wirusowych (przeziębienie, grypa, ospa wietrzna), z uwagi na możliwość wystąpienia groźnego zespołu Reye’a (ostra niewydolność wątroby). Uwaga: leki zawierające aspirynę i pochodne wymagają rozważnego i ostrożnego stosowania u dzieci; podaje się je jedynie w tym przypadku, gdy inne środki przeciwgorączkowe nie są skuteczne. O ich zastosowaniu powinien decydować lekarz. Ostrożnie należy stosować powyżej 65 roku życia. Nie należy stosować w przypadku kamicy nerkowej fosforanowej (z uwagi na zawartość wodorwęglanu sodu).
Współdziałanie:aspiryna zawarta w preparacie najczęściej zwiększa siłę działania innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nasila działanie obniżające poziom cukru we krwi doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (np. Diabetol, Euclamin). Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (Acenocumarol, Sintrom, Syncumar) i heparyny (Heparinum). Potęguje działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan). Osłabia działanie spironolaktonu (Spironol, Verospiron) i indometacyny (Metindol), zmniejsza działanie niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zwiększa siłę działania sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin) i niektórych leków przeciwgruźliczych, penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum). Należy przyjmować ostrożnie razem z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) oraz innymi lekami przeciwzapalnymi a także podczas leczenia insuliną. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) zmniejszają wchłanianie aspiryny przez organizm, fenobarbital (Luminalum) i propranolol (Propranolol) osłabiają jej działanie. Uwaga: picie alkoholu podczas leczenia zwiększa podrażnienie błon śluzowych i niebezpieczeństwo wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego. Kofeina zawarta w tabletkach nasila działanie innych leków pobudzających.
Dawkowanie:doustne, dorośli i dzieci powyżej 12 lat - w celu złagodzenia dolegliwości jednorazowo 1-2 tabletki; przy dłużej występujących objawach 1-2 tabletki 3 razy dziennie, nie więcej niż 8 tabletek na dobę. Tabletki należy rozpuszczać w 3/4 szklanki przegotowanej, letniej wody, płyn wypić w czasie jedzenia.
Skutki uboczne:lek w niewielkich dawkach i krótkotrwale stosowany jest dobrze tolerowany. Niekiedy mogą wystąpić: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - nudności i wymioty, pieczenie w żołądku, zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia równowagi, pocenie się, zmiany
Objawy przedawkowania:większość powyżej opisanych objawów ubocznych występuje przy nadwrażliwości na lek lub przy używaniu aspiryny w dawkach zbyt dużych lub przez długi okres. Do klasycznych objawów ciężkiego zatrucia należą: duszność, zapaść, zaburzenia rytmu serca, objawy p
Uwagi:Brak w Wykazie, ale jest w Pharmindeksie
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.