Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:NEOPYRIN ASA
Nazwa polska:ASPIRYNA + PARACETAMOL + KOFEINA
Nazwa międzynarodowa:Acidum acetylsalicylicum + Paracetamolum + Coffeinum
Nazwa angielska:Acetylsalicylic acid + Caffeine + Paracetamol
Postać:Neopyrin ASA - tabletki.
Wizytówka:Lek przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy i poprawiający samopoczucie.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Biofarm Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe
Wytwórca:Biofarm Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe - PL
Zalecany:w bólach głowy i bólach innych narządów, np. zębów, mięśni, stawów, kręgosłupa, reumatycznych, mięśniowych; w migrenach, stanach przeziębieniowych i gorączce.
Działanie:lek przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy i poprawiający samopoczucie. Jego działanie zależy od sumy działań składników, a przede wszystkim podstawowego - jakim jest kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna (Aspirin, Polopiryna). Dodatkowo lek zawiera paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz kofeinę, która stymuluje układ nerwowy, znosi uczucie zmęczenia i poprawia samopoczucie.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub na aspirynę i inne salicylany (np. Asprocol, Sachol, Salicylamidum), ostrożnie podczas ciąży i karmienia piersią. Nie stosuje się przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w stanach, w których zmniejszenie krzepliwości krwi może być przyczyną przedłużającego się krwawienia, np. stany pooperacyjne, skazy krwotoczne, krwawienia z dróg rodnych, miesiączka, skłonność do krwawień z nosa. Ostrożnie stosuje się w niewydolności nerek i u chorych z astmą oskrzelową z uwagi na częste współistnienie astmy z uczuleniem na aspirynę. Nie podaje się dzieciom do 12. roku życia, szczególnie podczas infekcji wirusowych (przeziębienie, grypa, ospa wietrzna), z uwagi na możliwość wystąpienia groźnego zespołu Reye’a (ostra niewydolność wątroby). Uwaga: leki zawierające aspirynę i pochodne wymagają rozważnego i ostrożnego stosowania u dzieci; podaje się je jedynie w tym przypadku, gdy inne środki przeciwgorączkowe nie są skuteczne. O ich zastosowaniu powinien decydować lekarz.
Współdziałanie:aspiryna najczęściej zwiększa siłę działania innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nasila działanie obniżające poziom cukru we krwi doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (np. Amaryl, Antidiab, Diaprel, Glibenese, Glipizide, Gliklazyd, Glinormax, Glurenorm). Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) i heparyny (Heparinum). Potęguje działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan). Osłabia działanie spironolaktonu (Spironol, Verospiron) i indometacyny (Metindol), zmniejsza działanie niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zwiększa siłę działania sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin) i niektórych leków przeciwgruźliczych, penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum). Należy przyjmować ostrożnie razem z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) oraz innymi lekami przeciwzapalnymi a także podczas leczenia insuliną. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) zmniejszają wchłanianie aspiryny przez organizm, barbiturany (np. Luminalum, Ipronal) i propranolol (Propranolol) osłabiają jej działanie. Uwaga: picie alkoholu podczas leczenia zwiększa podrażnienie błon śluzowych i niebezpieczeństwo wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego. Kofeina zawarta w preparacie nasila działanie innych leków pobudzających; paracetamol stosowany wraz z ryfampicyną (Rifamazid, Rifampicin), lekami przeciwpadaczkowymi, np. karbamazepiną (Amizepin, Neurotop, Tegretol), niektórymi lekami nasennymi, np. fenobarbitalem (Luminalum), fenytoiną (Epanutin, Phenytoinum) zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby.
Dawkowanie:doustne, dorośli - doraźnie w bólach różnego typu jednorazowo 1-2 tabletki, maksymalnie 2 tabletki 3 razy dziennie, popijając dużą ilością płynu lub rozpuszczając tabletki w wodzie. Dzieci od 12 lat - pół tabletki do 3 razy na dobę. Leku nie należy stosować bez przerwy przez zbyt długi czas.
Skutki uboczne:w niewielkich dawkach i krótkotrwale stosowany lek jest dobrze tolerowany; należy zachować ostrożność przy podawaniu z lekami zmniejszającymi krzepnięcie krwi lub innymi o działaniu przeciwzapalnym. Niekiedy mogą wystąpić: zaburzenia ze strony przewodu po
Objawy przedawkowania:większość powyżej opisanych objawów ubocznych występuje przy nadwrażliwości na lek lub przy używaniu aspiryny w dawkach zbyt dużych lub przez długi okres. Do klasycznych objawów ciężkiego zatrucia należą: duszność, zapaść, zaburzenia rytmu serca, objawy p
Leki z tej grupy:Coffepar, Neopyrin ASA, Panpiryna - Tabletki od bólu głowy, Paranalgin.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.