Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:ASPIRIN
Nazwa polska:ASPIRYNA, KWAS ACETYLOSALICYLOWY
Nazwa międzynarodowa:Acidum acetylsalicylicum
Nazwa angielska:Acetylsalicylic acid
Postać:Aspirin - tabletki 500 mg, tabletki musujące 500 mg.
Wizytówka:Lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, przeciwzapalny, przeciwzakrzepowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Bayer HealthCare AG, Bayer Hellas AVEE; kraj eksp. - GR
Wytwórca:Bayer Bitterfeld GmbH - D, Delfarma Sp. z o.o.
Zalecany:w stanach gorączkowych, w infekcjach wirusowych, w bólach głowy, zębów, mięśni, stawów, w nerwobólach i bólach nowotworowych, w chorobie reumatycznej, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w zapaleniu żył. Aspiryna podawana dorosłym w małych dawkach (30-100 mg na dobę) hamuje proces zlepiania się płytek krwi i dlatego jest stosowana przy zapobieganiu zakrzepom lub zatorom w układzie krwionośnym, po zawale serca i w zapobieganiu zawałowi.
Działanie:przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz napotne. Hamuje skupianie się płytek krwi, co prowadzi do zmniejszenia krzepliwości krwi, dzięki czemu aspiryna jest przydatna w zapobieganiu chorobom zakrzepowym. Przenika do płodu i mleka matki.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na aspirynę lub inne salicylany (np. Asprocol, Sachol, Salicylamidum), podczas ciąży lub karmienia piersią; chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub stanach zapalnych przewodu pokarmowego, ciężkiej niewydolności krążenia; w sytuacjach, w których zmniejszenie krzepliwości krwi może być przyczyną przedłużającego się krwawienia, np. w stanach pooperacyjnych, skazach krwotocznych, krwawieniach z dróg rodnych, miesiączce, skłonności do krwawień z nosa, także przy polipach nosa. Lek jest przeciwwskazany przy zaburzeniach równowagi kwasowo-zasadowej krwi (niewyrównana cukrzyca, mocznica, tężyczka); ostrożnie stosuje się w niewydolności nerek i u chorych z astmą oskrzelową. Nie podaje się dzieciom do 1 roku życia, nie jest zalecane podawanie dzieciom do 12 roku życia, szczególnie podczas infekcji wirusowych (przeziębienie, grypa, ospa wietrzna), z uwagi na możliwość wystąpienia groźnego zespołu Reye’a (ostra niewydolność wątroby). Uwaga: leki zawierające aspirynę i pochodne wymagają rozważnego i ostrożnego stosowania u dzieci; podaje się je jedynie w tym przypadku, gdy inne środki przeciwgorączkowe nie są skuteczne. O ich zastosowaniu powinien decydować lekarz.
Współdziałanie:aspiryna najczęściej zwiększa siłę działania innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nasila działanie obniżające poziom cukru we krwi doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (np. Amaryl, Antidiab, Diaprel, Glibenese, Glipizide, Gliklazyd, Glinormax, Glurenorm). Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (Acenocumarol, Sintrom, Syncumar) i heparyny (Heparinum). Potęguje działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan). Osłabia działanie spironolaktonu (Spironol, Verospiron) i indometacyny (Metindol), zmniejsza działanie niektórych innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zwiększa siłę działania sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin) i niektórych leków przeciwgruźliczych, penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), zwiększa stężenie digoksyny (Bemecor, Digoxin, Medigox). Należy przyjmować ostrożnie razem z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) oraz podczas leczenia insuliną. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) zmniejszają wchłanianie aspiryny przez organizm, fenobarbital (np. Luminalum) i propranolol (Propranolol) osłabiają jej działanie. Uwaga: picie alkoholu podczas leczenia zwiększa podrażnienie błon śluzowych i niebezpieczeństwo wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego.
Dawkowanie:doustne, dorośli - przeciwgorączkowo 2-3 razy dziennie 500-1000 mg; przy bólu głowy - jednorazowo 500-1000 mg; w chorobie reumatycznej, w reumatoidalnym zapaleniu stawów i innych chorobach tkanki łącznej właściwe dawkowanie powinien ustalić lekarz, najczęściej stosuje się 500-1000 mg 3-4 razy dziennie, zwykle nie więcej niż 4000 mg na dobę. Dzieci 7-12 lat 1-2 tabletki 500 mg lub 3 tabletki 325 mg na dobę, nie więcej niż 1000 mg na dobę. Przed zastosowaniem aspiryny u dzieci przeczytaj ostrzeżenia. W chorobie wieńcowej podawana bywa profilaktycznie w niewielkich dawkach według wskazań lekarza, najczęściej 1 tabletka 325 mg raz na dwa dni. Uwaga: lek przyjmuje się po jedzeniu lub pod koniec jedzenia, tabletki należy połknąć w całości, popić obficie. Tabletki musujące należy rozpuścić w szklance wody i wypić musujący płyn. Dorośli 1-2 tabletki musujące doraźnie, nie więcej niż 8 tabletek na dobę co 4-8 godzin. Dzieci powyżej 12 roku życia doraźnie 1 tabletka musująca, nie więcej niż 3 tabletki na dobę co 4-8 godzin.
Skutki uboczne:zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - nudności i wymioty, pieczenie w żołądku, zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia równowagi, pocenie się, zmiany na skórze (pokrzywka, rumień), zaburzenia krzepliwości krwi. W chorobie wrzodowej żołądka i w prze
Objawy przedawkowania:większość powyżej opisanych objawów ubocznych występuje przy nadwrażliwości na lek lub przy używaniu aspiryny w dawkach zbyt dużych, lub przez długi okres. Do klasycznych objawów ciężkiego zatrucia należą: duszność, zapaść, zaburzenia rytmu serca, objawy
Leki z tej grupy:Alka-Seltzer, Ampiryna, Asa, Asaltec 325, Aspi, Aspirin, Aspirin 325, Aspirin Protect 300, Encopirin, Nipas, Polopiryna, Polopiryna S, Salpirin, Tomapyrin Comfort, Upsarin 325, Upsarin 500.
Uwagi:Brak w Wykazie Aspirin 325 - tabletki 325 mg




Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.