Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:TOMAPYRIN C
Nazwa polska:ASPIRYNA + PARACETAMOL + KOFEINA + WITAMINA C
Nazwa międzynarodowa:Acidum acetylsalicylicum + Paracetamolum + Acidum ascorbicum
Nazwa angielska:Acetylsalicylic acid + Caffeine + Paracetamol
Postać:Tomapyrin C - tabletki musujące.
Wizytówka:Lek przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Boehringer Ingelheim
Zalecany:w bólach głowy i bólach innych narządów, np. zębów, mięśni, stawów, kręgosłupa, reumatycznych, mięśniowych; w migrenach, stanach przeziębieniowych i gorączce.
Działanie:lek przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy i poprawiający samopoczucie. Jego działanie zależy od sumy działań składników, a przede wszystkim podstawowego - jakim jest kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna (Aspirin, Polopiryna). Lek zawiera paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz kofeinę, która stymuluje układ nerwowy, znosi uczucie zmęczenia i poprawia samopoczucie. Preparat zawiera także witaminę C.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub na aspirynę i inne salicylany (np. Asprocol, Sachol, Salicylamidum), ostrożnie podczas ciąży i karmienia piersią. Nie stosuje się przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w stanach, w których zmniejszenie krzepliwości krwi może być przyczyną przedłużającego się krwawienia, np. stany pooperacyjne, skazy krwotoczne, krwawienia z dróg rodnych, miesiączka, skłonność do krwawień z nosa. Ostrożnie stosuje się w niewydolności nerek i u chorych z astmą oskrzelową z uwagi na częste współistnienie astmy z uczuleniem na aspirynę. Nie podaje się dzieciom do 12. roku życia, szczególnie podczas infekcji wirusowych (przeziębienie, grypa, ospa wietrzna), z uwagi na możliwość wystąpienia groźnego zespołu Reye’a (ostra niewydolność wątroby). Uwaga: leki zawierające aspirynę i pochodne wymagają rozważnego i ostrożnego stosowania u dzieci; podaje się je jedynie w tym przypadku, gdy inne środki przeciwgorączkowe nie są skuteczne. O ich zastosowaniu powinien decydować lekarz.
Współdziałanie:aspiryna najczęściej zwiększa siłę działania innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nasila działanie obniżające poziom cukru we krwi doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (np. Diabetol, Euclamin). Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) i heparyny (Heparinum). Potęguje działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan). Osłabia działanie spironolaktonu (Spironol, Verospiron) i indometacyny (Metindol), zmniejsza działanie niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zwiększa siłę działania sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin) i niektórych leków przeciwgruźliczych, penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum). Należy przyjmować ostrożnie razem z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) oraz innymi lekami przeciwzapalnymi a także podczas leczenia insuliną. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) zmniejszają wchłanianie aspiryny przez organizm, fenobarbital (Luminalum) i propranolol (Propranolol) osłabiają jej działanie. Uwaga: picie alkoholu podczas leczenia zwiększa podrażnienie błon śluzowych i niebezpieczeństwo wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego. Kofeina zawarta w preparacie nasila działanie innych leków pobudzających; paracetamol stosowany wraz z ryfampicyną (Rifamazid, Rifampicin), lekami przeciwpadaczkowymi, np. karbamazepiną (Amizepin, Neurotop, Tegretol), niektórymi lekami nasennymi, np. fenobarbitalem (Luminalum), fenytoiną (Epanutin, Phenytoinum) zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby.
Dawkowanie:doustne, dorośli i dzieci od 15 lat - doraźnie w bólach różnego typu jednorazowo 1-2 tabletki, maksymalnie 2 tabletki 3 razy dziennie, po jedzeniu, po rozpuszczeniu w pół szklanki ciepłej wody. Dzieci od 12 do 14 lat mogą stosować lek wyłącznie na zlecenie lekarza według jego zaleceń. Leku nie należy stosować bez przerwy przez zbyt długi czas.
Skutki uboczne:w niewielkich dawkach i krótkotrwale stosowany lek jest dobrze tolerowany; należy ostrożnie stosować u osób leczonych lekami zmniejszającymi krzepnięcie krwi lub innymi lekami o działaniu przeciwzapalnym. Niekiedy mogą wystąpić: zaburzenia ze strony przew
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.