Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:CALCIPIRYNA
Nazwa polska:ASPIRYNA + WĘGLAN WAPNIA
Nazwa międzynarodowa:Acidum acetylsalicylicum + Calcii carbonas
Nazwa angielska:Acetylsalicylic acid + Calcium carbonate
Postać:Calcipiryna - tabletki (500 mg aspiryny i 150 mg węglanu wapnia).
Wizytówka:Lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Wytwórca:Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. - PL
Zalecany:w stanach gorączkowych, w infekcjach wirusowych, w bólach głowy, zębów, mięśni, stawów, w nerwobólach i bólach nowotworowych, w chorobie reumatycznej, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w zapaleniu żył.
Działanie:przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz napotne. Hamuje skupianie się płytek krwi, co prowadzi do zmniejszenia krzepliwości krwi, dzięki czemu aspiryna jest przydatna w zapobieganiu chorobom zakrzepowym. Przenika do płodu i mleka matki. Węglan wapnia zawarty w preparacie osłania błonę śluzową żołądka przed drażniącym działaniem aspiryny czyli kwasu acetylosalicylowego, zmniejsza też kwaśność soków żołądkowych.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na aspirynę lub inne salicylany (np. Asprocol, Sachol, Salicylamidum), podczas ciąży lub karmienia piersią; przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub stanach zapalnych przewodu pokarmowego, ciężkiej niewydolności krążenia; w sytuacjach, w których zmniejszenie krzepliwości krwi może być przyczyną przedłużającego się krwawienia, np. w stanach pooperacyjnych, skazach krwotocznych, krwawieniach z dróg rodnych, miesiączce, skłonności do krwawień z nosa. Lek jest przeciwwskazany przy zaburzeniach równowagi kwasowo-zasadowej krwi (niewyrównana cukrzyca, mocznica, tężyczka); ostrożnie stosuje się w niewydolności nerek i u chorych z astmą oskrzelową z uwagi na częste współistnienie astmy z uczuleniem na aspirynę. Nie stosuje się u chorych z polipem nosa (możliwość krwawień). Nie podaje się dzieciom do 1. roku życia, nie jest zalecane podawanie dzieciom do 12. roku życia, szczególnie podczas infekcji wirusowych (przeziębienie, grypa, ospa wietrzna), z uwagi na możliwość wystąpienia groźnego zespołu Reye’a (ostra niewydolność wątroby). Uwaga: leki zawierające aspirynę i pochodne wymagają rozważnego i ostrożnego stosowania u dzieci; podaje się je jedynie w tym przypadku, gdy inne środki przeciwgorączkowe nie są skuteczne. O ich zastosowaniu powinien decydować lekarz.
Współdziałanie:aspiryna najczęściej zwiększa siłę działania innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nasila działanie obniżające poziom cukru we krwi doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (np. Amaryl, Antidiab, Diaprel, Glibenese, Glipizide, Gliklazyd, Glinormax, Glurenorm). Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (Acenocumarol, Sintrom, Syncumar) i heparyny (Heparinum). Potęguje działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan). Osłabia działanie spironolaktonu (Spironol, Verospiron) i indometacyny (Metindol), zmniejsza działanie niektórych innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zwiększa siłę działania sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin) i niektórych leków przeciwgruźliczych, penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), zwiększa stężenie digoksyny (Bemecor, Digoxin, Medigox). Należy przyjmować ostrożnie razem z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) oraz podczas leczenia insuliną. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) zmniejszają wchłanianie aspiryny przez organizm, fenobarbital (np. Luminalum) i propranolol (Propranolol) osłabiają jej działanie. Uwaga: picie alkoholu podczas leczenia zwiększa podrażnienie błon śluzowych i niebezpieczeństwo wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego.
Dawkowanie:doustne, dorośli - doraźnie jednorazowo 1-2 tabletki (500-1000 mg aspiryny); w bólach różnego typu i przeciwgorączkowo - 500-1000 mg co 8 godzin, w chorobie reumatycznej, w reumatoidalnym zapaleniu stawów i innych chorobach tkanki łącznej właściwe dawkowanie powinien ustalić lekarz, najczęściej stosuje się 500-1000 mg 3-4 razy dziennie. Dzieci powyżej 15 lat 2-4 tabletki 500 mg na dobę w 3-4 dawkach podzielonych. Przed zastosowaniem aspiryny u dzieci przeczytaj ostrzeżenia. Uwaga: lek przyjmuje się po jedzeniu, popijając dużą ilością płynu.
Skutki uboczne:zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - nudności i wymioty, pieczenie w żołądku, zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia równowagi, pocenie się, zmiany na skórze (pokrzywka, rumień), zaburzenia krzepliwości krwi. W chorobie wrzodowej żołądka i w prze
Objawy przedawkowania:większość powyżej opisanych objawów ubocznych występuje przy nadwrażliwości na lek lub przy używaniu aspiryny w dawkach zbyt dużych lub przez długi okres. Do klasycznych objawów ciężkiego zatrucia należą: duszność, zapaść, zaburzenia rytmu serca, objawy p
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.