Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:COLDREX HOTREM
Nazwa polska:PARACETAMOL + FENYLEFRYNA + WITAMINA C
Nazwa międzynarodowa:Paracetamolum + Phenylephrini hydrochloridum + Acidum ascorbicum
Nazwa angielska:Paracetamol + Phenylephrine hydrochloride + Ascorbic acid
Postać:Coldrex HotRem - proszek do sporządzania roztworu o smaku cytrynowym lub czarnej porzeczki (750 mg/5 g paracetamolu, 10 mg/5 g fenylefryny i 70 mg/5 g witaminy C).
Wizytówka:Lek stosowany w przeziębieniach i grypie.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
Wytwórca:SmithKline Beecham S.A. - E
Zalecany:w przeziębieniach i grypie i związanymi z nimi bólami oraz uczuciem zatkanego nosa.
Działanie:paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, fenylefryna udrożnia przewody nosowe a obecność witaminy C w preparacie uzupełnia jej braki w organizmie wywołane infekcją.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek, w ciąży i podczas karmienia piersią, dzieciom poniżej 12 lat; przy ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek, przy niedoborze enzymów: reduktazy methemoglobiny lub dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (ze względu na niszczenie krwinek czerwonych przy tych niedoborach). Ostrożnie należy stosować u osób z astmą oskrzelową, nadciśnieniem, zaburzeniami rytmu serca, przerostem gruczołu krokowego, nadczynnością tarczycy, jaskrą, niewydolnością nerek, padaczką, zwężeniem odźwiernika oraz u osób w podeszłym wieku.
Współdziałanie:paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar), jednoczesne stosowanie niektórych leków nasennych, przeciwpadaczkowych oraz ryfampicyny (Rifamazid, Rifampicin) hamuje rozkład leku w wątrobie i może spowodować jej uszkodzenie; nie należy stosować preparatu równocześnie z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) ani w ciągu 2 tygodni od ich odstawienia oraz z preparatami salicylowymi (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum, Tabletki od bólu głowy) ze względu na możliwość wystąpienia nadmiernego pobudzenia. Obniża stężenie we krwi lamotryginy (Lamictal). Metoklopramid (Metoclopramidum) przyspiesza wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego. Cymetydyna (Altramet, Cimetidinum), salicylamid (Salicylamidum), izoniazyd (Isoniazidum, Rifamazid), ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicin), ranitydyna (Ranigasan, Ranigast, Zantac), propranolol (Propranolol) - wydłużają okres działania leku. Nie należy stosować leku wraz z innymi preparatami zawierającymi paracetamol (np. Acenol, Codipar, Panadol, Tabcin). Ze względu na zawartość fenylefryny nie należy stosować z glikozydami naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox) - mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca. Działanie fenylefryny może ulec osłabieniu przy równoczesnym stosowaniu trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (Amitryptylinum, Anafranil, Doxepin, Hydiphen, Imipramin, Pramolan, Sinequan). Natomiast fenylefryna może osłabiać działanie przeciwnadciśnieniowe m.in. rezerpiny (Normatens), metyldopy (Dopanol, Dopegyt).
Dawkowanie:doustne, dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka do 4 razy na dobę. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej wody. Jeśli objawy infekcji nie ustapią w ciągu trzech dni, należy zasięgnąć porady lekarza.
Skutki uboczne:istnieją doniesienia o uszkodzeniu wątroby, nerek lub szpiku na skutek stosowania w dużych dawkach lub przewlekle oraz o reakcjach uczuleniowych na lek (pokrzywka, rumień, zapalenie skóry). Mogą też wystąpić bóle i zawroty głowy, nudności, lekki wzrost ci
Objawy przedawkowania:po przyjęciu bardzo dużych dawek mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: biegunka, nudności, wymioty, żółtaczka, ból w prawym podżebrzu, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej krwi (kwasica), zmniejszenie liczby krwinek białych oraz płyte




Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.