Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:COLDREX NA NOC
Nazwa polska:PARACETAMOL + PROMETAZYNA + DEKSTROMETORFAN
Nazwa międzynarodowa:Paracetamolum + Promethazinum + Dextromethorphanum
Nazwa angielska:PARACETAMOL + PROMETHAZINE HYDROCHLORIDE + DEXTROMETHORPHAN HYDROBROMIDE
Postać:Coldrex na noc - syrop (1000 mg/20 ml paracetamolu+ 20 mg/20 ml prometazyny + 15 mg/20 ml dekstrometorfanu).
Wizytówka:Lek stosowany w przeziębieniach i grypie.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
Wytwórca:Wrafton Laboratories Ltd. - GB
Ostrzeżenia:Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.
Zalecany:do stosowania na noc przy przeziębieniu i grypie.
Działanie:przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo, przeciwuczuleniowo i słabo nasennie, wszystkie te działania leku łagodzą objawy infekcji i ułatwiają zasypianie.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom. Nie należy stosować preparatu przy uszkodzeniach wątroby i/lub nerek. W przypadku jaskry, padaczki, astmy i innych chorób układu oddechowego, przerostu gruczołu krokowego (prostaty), chorób serca, a także przy przyjmowaniu innych leków (zob. punkt Współdziałanie) - stosowanie preparatu należy skonsultować z lekarzem.
Współdziałanie:paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar), jednoczesne stosowanie niektórych leków nasennych, przeciwpadaczkowych oraz ryfampicyny (Rifamazid, Rifampicin) hamuje rozkład leku w wątrobie i może spowodować jej uszkodzenie; nie należy stosować preparatu równocześnie z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) ani w ciągu 2 tygodni od ich odstawienia oraz ani z preparatami salicylowymi (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum, Tabletki od bólu głowy) ze względu na możliwość wystąpienia nadmiernego pobudzenia. Obniża stężenie we krwi lamotryginy (Lamictal). Metoklopramid (Cerucal, Metoclopramidum) przyspiesza wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego. Cymetydyna (Altramet, Cimetidinum), salicylamid (Salicylamidum), izoniazyd (Isoniazidum, Rifamazid), ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicin), ranitydyna (Ranigasan, Ranigast, Zantac), propranolol (Propranolol) - wydłużają okres działania leku. Nie należy stosować leku wraz z innymi preparatami zawierającymi paracetamol (np. Acenol, Codipar, Panadol, Tabcin). Preparat może nasilać działanie leków przeciwdepresyjnych (np. Amitryptylinum, Anafranil, Doxepin, Hydiphen, Imipramin, Pramolan, Sinequan), uspokajających (np. Clonazepam, Elenium, Relanium, Oxazepam, Rudotel, Lorafen), przeciwuczuleniowych (antyhistaminowe, np. Claritine, Clemastinum, Diphergan, Zyrtec), opioidów (Morphini sulfas, Dolargan, Dolcontral, Fortral), leków przeciwpadaczkowych: fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), fenobarbital (Luminalum), prymidon (Mizodin), karbamazepina (Amizepin, Neurotop, Tegretol), tzw. neuroleptyków (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin), alkoholu.
Dawkowanie:doustne, dorośli zwykle 20 ml syropu tuż przed snem.
Skutki uboczne:zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zatrzymanie moczu, senność, zaburzenia widzenia, dezorientacja, suchość w jamie ustnej, niepokój, uczulenie na światło słoneczne, wysypka, zaburzenia rytmu serca. Uwaga: preparat może wpływać na wynik testu ciążowego.
Objawy przedawkowania:nudności, wymioty, bóle w okolicach wątroby, po około 48 godzinach może wystąpić żółtaczka.




Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.