Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:EFFERALGAN VITAMIN C
Nazwa polska:PARACETAMOL + WITAMINA C
Nazwa międzynarodowa:Paracetamolum + Acidum ascorbicum
Postać:Efferalgan Vitamin C - tabletki musujące (330 mg paracetamolu i 200 mg witaminy C).
Wizytówka:Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Bristol-Myers Squibb Polska Sp. z o.o.
Wytwórca:UPSA Laboratoires - F
Zalecany:przy stanach gorączkowych, w przeziębieniach i grypie, infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniach gardła, w bólach różnego pochodzenia, np. w bólach głowy, bólach zębów, stawów, pourazowych.
Działanie:paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo; dodatek kwasu askorbinowego uzupełnia niedobory witaminy C w organizmie chorego - współdziałanie obu składników powoduje zmniejszenie dolegliwości związanych np. z przeziębieniem i grypą.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 3 miesięcy; przy ciężkich zaburzeniach czynności wątroby, niedokrwistości hemolitycznej (spowodowanej nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych wskutek niedoboru enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej). Należy ostrożnie stosować u chorych na astmę oskrzelową uczulonych na aspirynę oraz u pacjentów na diecie bezsolnej.
Współdziałanie:paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar); jednoczesne stosowanie niektórych leków nasennych, przeciwpadaczkowych oraz ryfampicyny (Rifamazid, Rifampicin) hamuje rozkład leku w wątrobie i może spowodować jej uszkodzenie; nie należy stosować równocześnie preparatów salicylowych (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Salicylamidum, Tabletki od bólu głowy) oraz leków hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres). Obniża stężenie we krwi lamotryginy (Lamictal). Metoklopramid (Metoclopramidum) przyspiesza wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego; cymetydyna (Altramet, Cimetidinum), salicylamid (Salicylamidum), izoniazyd (Isoniazidum, Rifamazid), ranitydyna (Ranigasan, Ranigast, Zantac), propranolol (Propranolol) - wydłużają okres działania leku. Witamina C zwiększa wchłanianie preparatów żelaza.
Dawkowanie:doustne, dorośli i dzieci powyżej 15 roku życia 1-2 tabletki jednorazowo rozpuszczone w dużej ilości wody, nie więcej niż 6 tabletek na dobę, dzieci od 13 do 15 roku życia 1-1,5 tabletki 1-3 razy na dobę; dzieci od 7 do 12 roku życia 0,5-1 tabletka 1-3 razy dziennie; powinien być zachowany co najmniej czterogodzinny odstęp pomiędzy poszczególnymi dawkami, zwiększony do 8 godzin przy niewydolności nerek. Dobowa dawka paracetamolu nie może przekroczyć 4 g przy stosowaniu krótkotrwałym i 2,6 g przy stosowaniu przewlekłym. Uwaga: ważne dla chorych z dietą bezsodową lub niskosodową - każda tabletka zawiera około 330 mg sodu.
Skutki uboczne:istnieją doniesienia o uszkodzeniu wątroby, nerek lub szpiku na skutek stosowania leku w dużych dawkach lub przewlekle oraz o reakcjach uczuleniowych na lek (pokrzywka, rumień, zapalenie skóry).




Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.