Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:ANTIDOL
Nazwa polska:PARACETAMOL + KODEINA
Nazwa międzynarodowa:Paracetamolum + Codeinum, Paracetamolum + Codeini phosphas
Nazwa angielska:Paracetamol + Codeine phosphate
Postać:Antidol 10 - tabletki 300 mg paracetamolu i 10 mg kodeiny, Antidol 15 - tabletki 500 mg paracetamolu i 15 mg kodeiny.
Wizytówka:Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.
Dostępność:Bez recepty/Rp
Podmiot odpowiedzialny:LEK S.A.
Wytwórca:ARGON Zakład Farmaceutyczny S.A. - PL
Ostrzeżenia:Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.
Zalecany:w bólach różnego pochodzenia, np. głowy, zębów, stawów, w bólach pourazowych, pooperacyjnych, miesiączkowych i towarzyszących chorobom nowotworowym; w stanach gorączkowych, przeziębieniach i grypie, szczególnie przebiegających z suchym, męczącym kaszlem.
Działanie:paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo; kodeina wzmaga działanie przeciwbólowe i działa przeciwkaszlowo.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, podczas ciąży (zwłaszcza trzech pierwszych miesięcy) lub karmienia piersią, dzieciom poniżej 6 roku życia; przy ciężkich zaburzeniach czynności wątroby i/lub nerek, chorobie alkoholowej. Należy ostrożnie stosować u chorych z niewydolnością nerek i watroby, u osób w podeszłym wieku i z chorobą Addisona, z przerostem prostaty, nadczynnością tarczycy. Preparat może zwiększać ciśnienie śródczaszkowe po urazach głowy.
Współdziałanie:paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (np. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar); jednoczesne stosowanie niektórych leków nasennych, przeciwpadaczkowych oraz ryfampicyny (Rifamazid, Rifampicin) hamuje rozkład leku w wątrobie i może spowodować jej uszkodzenie; nie należy stosować równocześnie preparatów salicylowych (np. Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Salicylamidum, Tabletki od bólu głowy) oraz leków hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres). Obniża stężenie we krwi lamotryginy (Lamictal). Metoklopramid (Cerucal, Metoclopramidum) przyspiesza wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego; cymetydyna (Altramet, Cimetidinum), salicylamid (Salicylamidum), izoniazyd (Isoniazidum, Rifamazid), ranitydyna (Ranigasan, Ranigast, Zantac), propranolol (Propranolol) - wydłużają okres działania leku. Kodeina nasila działanie środków uspokajających i nasennych.
Dawkowanie:doustne; po jedzeniu, zawsze obficie popijając - Antidol 10 dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia 0,5-1,5 tabletki 2-3 razy dziennie; dzieci 6-12 rok życia 1/4 - 1 tabletka 3-4 razy dziennie w zależności od masy ciała (10-15 mg paracetamolu i 0,5 mg kodeiny na każdy kilogram masy ciała). Antidol 15 dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia 0,5-1,5 tabletki 3-4 razy dziennie. Antidol 20 pro - doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 2-3 razy dziennie po 0,5-1 tabletce lub 3-4 razy dziennie po 1-1,5 tabletki co 4 godziny; dzieci 6-12 rok życia 1/4 - 1 tabletka 3-4 razy dziennie w zależności od masy ciała (jednorazowo 10-15 mg paracetamolu i 0,5 mg kodeiny na każdy kilogram masy ciała). Maksymalna dawka dobowa przy leczeniu doraźnym dla dorosłych wynosi 4 g paracetamolu, 0,3 g kodeiny nie dłużej niż przez 10 dni. Podczas leczenia długotrwałego maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 2,6 g i kodeiny 0,1 g.
Skutki uboczne:są doniesienia o uszkodzeniu wątroby, nerek lub szpiku na skutek stosowania paracetamolu w dużych dawkach lub przewlekle oraz o reakcjach uczuleniowych na lek (pokrzywka, rumień, zapalenie skóry, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego); przy stosowan
Leki z tej grupy:Antidol 10, 15, 20 pro; Dafalgan Codeine;Efferalgan Codeine; Etoran Max; Talvosilen; Talvosilen Forte.




Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.