Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:IBUPROM
Nazwa polska:IBUPROFEN
Nazwa międzynarodowa:Ibuprofenum
Nazwa angielska:IBUPROFEN
Postać:Ibuprom - tabletki 200 mg; Ibuprom Max - tabletki drażowane 400 mg, tabletki powlekane 400 mg.
Wizytówka:Lek przeciwzapalny, przeciwbólowy.
Dostępność:Bez recepty
Wytwórca:OHM Laboratories Inc. - USA, PCI Services GmbH - D; SwissCo Services AG - CH; US Pharmacia Sp. z o.o. - PL
Ostrzeżenia:Podczas stosowania leku nie można pić alkoholu.
Zalecany:w ostrych i przewlekłych bólach, głównie pochodzenia reumatycznego: w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, rwie kulszowej, zapaleniu korzonków nerwowych, w zespole bolesnego barku, w dnie moczanowej, niekiedy po zabiegach chirurgicznych, po usunięciu zębów, w bólach głowy, w bólach pourazowych, przy bolesnym miesiączkowaniu, w łagodzeniu objawów grypy i przeziębienia.
Działanie:wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Lek korzystnie oddziaływuje na obrzęki stawowe, powoduje ich zmniejszenie i poprawia czynność narządu ruchu; hamuje zlepianie się krwinek płytkowych biorących udział w procesie krzepnięcia krwi, co powoduje przedłużenie czasu krwawienia. Preparat dobrze i szybko wchłania się do krwi z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na ibuprofen i przeciwzapalne leki niesteroidowe (np. aspiryna, Butapirazol, Majamil, Mefacit, Metindol, Voltaren), podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności nerek i wątroby, chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, astmie oskrzelowej, zaburzeniach krążenia i krzepliwości krwi.
Współdziałanie:podczas stosowania ibuprofenu razem z lekami przeciwzakrzepowymi (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) i heparyny (Calciparine, Heparinum) może pojawić się skłonność do krwawień. Z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) występują nasilone zaburzenia żołądkowo-jelitowe, mogą wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego. Salicylany (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum) osłabiają działanie preparatu, wzmagają objawy uboczne ze strony przewodu pokarmowego, dlatego nie należy stosować ich razem. Alkohol nasila działanie ibuprofenu oraz jego działania uboczne, szczególnie na przewód pokarmowy.
Dawkowanie:doustne, wg zaleceń lekarza; dorośli zwykle 3 razy dziennie po 200 mg (1 tabletka), niekiedy zaleca się zwiększenie dawek dziennych do 1200-1600 mg (3-4 razy dziennie po 2 tabletki), następnie dawki zmniejsza się do dawki podtrzymującej 2-3 razy dziennie po 200 mg (1 tabletka); dzieci powyżej 12. roku życia do 20 mg na kilogram masy ciała na dobę w trzech dawkach. Lek należy przyjmować tuż po posiłkach. Tabletki Max - dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia 1 tabletka co 4-6 godzin, nie więcej jednak niż 3 tabletki na dobę.
Skutki uboczne:objawy uboczne ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, biegunka, rzadziej zaparcia. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić objawy zapalenia błony śluzowej żołądka oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Może uczynnić chor
Leki z tej grupy:Advil, Advil Ultra, Aktren, Aktren Junior, Aprofen, Bolinet, Diverin, Finalflex, Helpin, Helpin Forte, Ibufen, Ibufen D, Ibum, Ibum forte, Ibumarc, Ibupar, Ibupar forte, Ibuprofen, Ibuprofen 200, 400, Ibuprom, Ibuprom Max, Ibuprom Sprint Caps, Ibusan 200,
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.