Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:IBUPROM ZATOKI
Nazwa polska:IBUPROFEN + PSEUDOEFEDRYNA
Nazwa międzynarodowa:Ibuprofenum + Pseudoephedrini hydrochloridum
Nazwa angielska:Ibuprofen + Pseudoephedrine
Postać:Ibuprom Zatoki - tabletki powlekane, 200 mg ibuprofenu i 30 mg pseudoefedryny.
Wizytówka:Lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:US Pharmacia Sp. z o.o.
Wytwórca:OHM Laboratories Inc. - USA
Ostrzeżenia:Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.
Zalecany:przy stanach gorączkowych, w przeziębieniach i grypie, infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniach gardła, ucha, zatok, w bólach różnego pochodzenia, np. w bólach głowy, bólach zęba, stawów, uszu, gardła, szczególnie gdy towarzyszy im obrzęk błony śluzowej nosa i zatok.
Działanie:przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przy obrzęku błony śluzowej nosa i zatok przynosowych zmniejsza ilość wydzieliny, co udrażnia drogi oddechowe i ułatwia oddychanie.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na składniki preparatu: szczególnie przy wcześniejszym występowaniu ostrego nieżytu nosa, pokrzywki lub ataków astmy po podaniu aspiryny lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w okresie ciąży i karmienia piersią. Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat, przy czynnej chorobie wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniach z przewodu pokarmowego, zwłaszcza o niewyjaśnionym pochodzeniu, przy ciężkiej niewydolności wątroby, ciężkim nadciśnieniu tętniczym, zaawansowanej chorobie wieńcowej, jaskrze, przeroście gruczołu krokowego.
Współdziałanie:ibuprofen nasila toksyczne działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan) i cyklosporyny (Equoral, Gengraf, Sandimmun), może nasilać działanie litu (Lithium carbonicum), leków nasercowych - glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox), trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (np. Amitryptylinum, Anafranil, Doxepin, Hydiphen, Imipramin, Pramolan, Sinequan), innych leków przeciwdepresyjnych (np. Bioxetin, Cipramil, Deprexetin, Fluoksetyna, Fluoxetin, Prozac, Seroxat ). U leczonych lekami przeciwzakrzepowymi (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) może zwiększać ryzyko krwawień. Ibuprofen zmniejsza siłę działania leków moczopędnych (np. Hydrochlorothiazidum, Clopamid, Tertensif, Tialorid) obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Stosowany z inhibitorami konwertazy angiotensyny (np. Accupro, Captopril, Enalapril, Enarenal, Gopten, Lisiprol, Prestarium) może zwiększać ryzyko uszkodzenia nerek. Stosowanie razem z niektórymi lekami moczopędnymi oszczędzającymi wydalanie potasu, (np. Spironol, Verospiron) może doprowadzić do zwiększenia stężenia potasu w surowicy krwi i zagrażać zaburzeniami rytmu serca. Jego stężenie i siłę działania zwiększają leki przeciwgrzybicze np. flukonazol (Fluconazol). Podczas leczenia nie należy przyjmować innych leków przeciwzapalnych, takich jak Profenid, Ketonal, Metindol, Naproxen oraz aspiryny (Aspirin, Polopiryna), a także kortykosteroidów (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol). Ze względu na zawartość pseudoefedryny lek nie może być stosowany równocześnie z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) ani w ciągu 2 tygodni od ich odstawienia.
Dawkowanie:doustne, dorośli i dzieci powyżej 12 lat wg zaleceń lekarza lub doraźnie: 1- 2 tabletki co 4 do 6 godzin, nie więcej jednak niż 6 tabletek w ciągu doby.
Skutki uboczne:przy stosowaniu doraźnym występują rzadko; przy dłuższym zażywaniu może wystąpić biegunka, niestrawność, bóle brzucha, nudności, wzdęcia, zaparcia, suchość w jamie ustnej; rzadziej zapalenia błony śluzowej żołądka, wymioty, zawroty i bóle głowy, uczucie z
Leki z tej grupy:Advil Cold, Ibuprom Zatoki, Nurofen Antigrip - tabletki.




Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.