Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:PYRALGINUM
Nazwa polska:PYRALGINA (METAMIZOL SODOWY)
Nazwa międzynarodowa:Metamizolum natricum
Nazwa angielska:METAMIZOLE SODIUM
Postać:Pyralginum - tabletki 500 mg, czopki 750 mg.
Wizytówka:Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A., GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.
Wytwórca:Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. - PL, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A. - PL
Zalecany:w stanach bólowych różnego pochodzenia - bólach głowy, nerwobólach, rwie kulszowej, w zapaleniu korzonków nerwowych, w kolce nerkowej i żółciowej, w stanach pooperacyjnych, w bólach stawowych, mięśniowych, w bólach nowotworowych oraz w stanach gorączkowych różnego pochodzenia, w gorączce niereagującej na inne leki. Jest składnikiem wielu leków złożonych.
Działanie:jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, silnym i szybkim przeciwgorączkowym oraz łagodnym rozkurczowym i uspokajającym, działa również przeciwzapalnie.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek; przy niewydolności wątroby i nerek. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to niedokrwistość, zmniejszenie liczby krwinek białych, porfiria wątrobowa, niedokrwistość hemolityczna spowodowana nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych wskutek niedoboru enzymu glukozo-6-fosfodehydrogenazy. Ostrożnie należy stosować u osób w podeszłym wieku, dzieci i kobiet w okresie przekwitania.
Współdziałanie:nasila działanie doustnych leków zmniejszających krzepnięcie krwi (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar), doustnych leków przeciwcukrzycowych (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), sulfonamidów przeciwbakteryjnych (np. Bactrim, Biseptol, Septrin). Barbiturany (np. Luminalum, Ipronal) zmniejszają aktywność leku; leki z grupy leków hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) - nasilają. Nie stosować wraz z innymi pirazolonami (np. Analget, Cefalgin, Gardan P, Propyphenazon), ostrożnie w połączeniu z Fenactilem.
Dawkowanie:tabletki doustnie, zwykle dorośli w sporadycznych bólach doraźnie 1-2 tabletki jednorazowo; w bólach przewlekłych 1-2 tabletki 3 razy dziennie, nie więcej niż 6 tabletek na dobę; dzieci 5-20 mg na każdy kilogram masy ciała na dawkę, nie więcej niż 3 dawki na dobę. Czopki - doodbytniczo 1 czopek 1-3 razy dziennie.
Skutki uboczne:zaburzenia żołądkowo-jelitowe, skórne odczyny alergiczne, bóle i zawroty głowy, nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie mogące doprowadzić do obrzęków. Lek może spowodować uszkodzenie szpiku kostnego, objawiającego się upośledzeniem wytwarzania: krwinek
Leki z tej grupy:PyraHexal, Pyralgin, Pyralginum.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.