Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:SCORBOLAMID
Nazwa polska:SALICYLAMID + WITAMINA C + RUTYNA
Nazwa międzynarodowa:Salicylamidum + Acidum ascorbicum + Rutosidum
Postać:Scorbolamid - drażetki.
Wizytówka:Lek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy i przeciwzapalny.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Wytwórca:Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. - PL
Ostrzeżenia:Uwaga: podczas przyjmowania leku nie można pić alkoholu.
Zalecany:w przeziębieniach, nieżytach górnych dróg oddechowych, w grypie, w bólach głowy, w nerwobólach.
Działanie:zależy od sumy działania składników. Salicylamid - działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, podobnie do aspiryny. Witamina C - działa uszczelniająco na najdrobniejsze naczynia krwionośne (naczynia włosowate). Nadmierna przepuszczalność tych naczyń wobec płynącego w nich osocza krwi (występująca w stanach zapalnych i uczuleniach) jest przyczyną powstawania obrzęków, stanów zapalnych błon śluzowych, wysięków - np. wodnisty katar nosa w infekcjach wirusowych i w uczuleniach. Rutyna - wykazuje takie samo działanie jak witamina C oraz przedłuża jej skuteczność.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na aspirynę lub inne salicylany (np. Asprocol, Sachol, Salicylamidum), podczas ciąży lub karmienia piersią; przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub stanach zapalnych przewodu pokarmowego, ciężkiej niewydolności krążenia; w sytuacjach, w których zmniejszenie krzepliwości krwi może być przyczyną przedłużającego się krwawienia, np. w stanach pooperacyjnych, skazach krwotocznych, krwawieniach z dróg rodnych, miesiączce, skłonności do krwawień z nosa, także przy polipach nosa. Lek jest przeciwwskazany przy zaburzeniach równowagi kwasowo-zasadowej krwi (niewyrównana cukrzyca, mocznica, tężyczka); ostrożnie stosuje się w niewydolności nerek i u chorych z astmą oskrzelową. Nie podaje się dzieciom do 1. roku życia, nie jest zalecane podawanie dzieciom do 12. roku życia, szczególnie podczas infekcji wirusowych (przeziębienie, grypa, ospa wietrzna), z uwagi na możliwość wystąpienia groźnego zespołu Reye’a (ostra niewydolność wątroby). Uwaga: leki zawierające aspirynę i pochodne wymagają rozważnego i ostrożnego stosowania u dzieci; podaje się je jedynie w tym przypadku, gdy inne środki przeciwgorączkowe nie są skuteczne. O ich zastosowaniu powinien decydować lekarz.
Współdziałanie:Scorbolamid, tak samo jak aspiryna najczęściej zwiększa siłę działania innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych; nasila działanie obniżające poziom cukru we krwi doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (np. Diabetol, Euclamin). Nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) oraz heparyny (Calciparine, Heparinum). Potęguje działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan). Osłabia działanie spironolaktonu (Spironol, Verospiron) i indometacyny (Metindol), zmniejsza działanie niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zwiększa siłę działania sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin) i niektórych leków przeciwgruźliczych, penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum). Należy przyjmować ostrożnie razem z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) oraz innymi lekami przeciwzapalnymi a także podczas leczenia insuliną. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) zmniejszają wchłanianie Scorbolamidu przez organizm, barbiturany (np. Luminalum, Ipronal) i propranolol (Propranolol) osłabiają jego działanie. Uwaga: picie alkoholu podczas leczenia zwiększa podrażnienie błon śluzowych i niebezpieczeństwo wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego
Dawkowanie:doustne, dorośli 3 razy dziennie 1-2 drażetki, bezpośrednio po posiłkach. Nie należy przekraczać zalecanych dawek.
Skutki uboczne:uczynnienie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy (może działać drażniąco na błonę śluzową żołądka), krwawienia z przewodu pokarmowego; przy długim stosowaniu mogą wystąpić zaburzenia w morfologii krwi, podwyższenie poziomu transaminaz (enzymów wątrobow
Dodatkowe informacje:Scorbolamid.pdf
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.