Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:KOFEX
Nazwa polska:KOFEINA
Nazwa międzynarodowa:Coffeinum + Natrii benzoas
Nazwa angielska:CAFFEINE SODIUM BENZOATE
Postać:Kofex - pastylki 40 mg, tabletki do ssania 40 mg.
Wizytówka:Lek pobudzający układ nerwowy i krążenia.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.
Wytwórca:Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe EWA S.A. - PL
Zalecany:jest lekiem pomocniczym w zapaściach, niedociśnieniu tętniczym, w zatruciu alkoholem, w stanach wyczerpania fizycznego i umysłowego. Obecnie rzadko stosowany.
Działanie:pobudza ośrodki: naczynioruchowy, oddechowy i nerwu błędnego w mózgu. Pobudzenie ośrodka naczynioruchowego powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. W tym przypadku jest ono neutralizowane przez bezpośrednie działanie kofeiny na naczynia krwionośne, które polega na ich rozkurczeniu i obniżeniu przez to ciśnienia; ostateczny wzrost ciśnienia jest niewielki. Pobudzenie ośrodka oddechowego powoduje przyspieszenie częstości oddechów i zwiększenie pojemności oddechowej, efekt ten jest najwyraźniejszy w stanach zatruć przebiegających z zahamowaniem czynności ośrodka oddechowego, np. w zatruciach lekami nasennymi, morfiną. Kofeina wykazuje również działanie pobudzające korę mózgową, ułatwia przebieg procesów myślowych, zwiększa pobudliwość psychoruchową, likwiduje uczucie zmęczenia, senności i głodu. Po okresie pobudzenia może wystąpić efekt odwrotny - zahamowania. Kofeina w połączeniu ze środkami przeciwbólowymi łagodzi bóle głowy. Dodatkowymi bezpośrednimi (bez udziału ośrodków mózgowych) działaniami kofeiny są: przyspieszenie czynności serca oraz zwiększenie siły skurczu jego mięśnia, rozszerzenie oskrzeli, dróg żółciowych, zwiększenie siły skurczu oraz wydajności mięśni szkieletowych, silne pobudzenie wydzielania soku żołądkowego oraz działanie moczopędne.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek, dzieciom, osobom w podeszłym wieku; przy nadciśnieniu, chorobie wieńcowej, zaburzeniach rytmu serca, dusznicy bolesnej, chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy.
Współdziałanie:wzmaga działanie innych leków pobudzających układ nerwowy i ergotaminy (Bellergot, Coffecorn, Ergotaminum).
Dawkowanie:doustne, ssać 1 tabletkę 3-4 razy dziennie; nie wolno przekroczyć 25 tabletek dziennie; podczas ciąży 7 tabletek a w czasie karmienia piersią - 5 tabletek.
Leki z tej grupy:Coffeinum Natrium benzoicum, Kofex.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.