Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:ASPIRIN PROTECT
Nazwa polska:ASPIRYNA, KWAS ACETYLOSALICYLOWY
Nazwa międzynarodowa:Acidum acetylsalicylicum
Nazwa angielska:Acetylsalicylic acid
Postać:Aspirin Protect 100 - tabletki powlekane 100 mg.
Wizytówka:Lek przeciwzakrzepowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Bayer Sp. z o.o.
Wytwórca:Bayer Bitterfeld GmbH - D
Zalecany:aspiryna hamuje proces zlepiania się płytek krwi i dlatego jest stosowana w małych dawkach (30-100 mg na dobę) przy zapobieganiu zakrzepom lub zatorom w układzie krwionośnym, w chorobie niedokrwiennej serca, po zawale serca i w zapobieganiu zawałowi, miażdżycy tętnic obwodowych, zapobieganiu udarowi mózgu itp.
Działanie:hamuje skupianie się płytek krwi, co prowadzi do zmniejszenia krzepliwości krwi, dzięki czemu aspiryna jest przydatna w zapobieganiu chorobom zakrzepowym. Przenika do płodu i mleka matki.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na aspirynę lub inne salicylany (np. Asprocol, Sachol, Salicylamidum), podczas ciąży lub karmienia piersią; przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub stanach zapalnych przewodu pokarmowego, ciężkiej niewydolności krążenia; w sytuacjach, w których zmniejszenie krzepliwości krwi może być przyczyną przedłużającego się krwawienia, np. w stanach pooperacyjnych, skazach krwotocznych, krwawieniach z dróg rodnych, miesiączce, skłonności do krwawień z nosa, także przy polipach nosa. Lek jest przeciwwskazany przy zaburzeniach równowagi kwasowo-zasadowej krwi (niewyrównana cukrzyca, mocznica, tężyczka); ostrożnie stosuje się w niewydolności nerek i u chorych z astmą oskrzelową.
Współdziałanie:aspiryna stosowana w małych dawkach ze wskazań kardiologicznych najczęściej nie wpływa ani nie ulega wpływom innych leków, niemniej warto pamiętać, że zwiększa ona siłę działania innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nasila działanie obniżające poziom cukru we krwi doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (np. Amaryl, Antidiab, Diaprel, Glibenese, Glipizide, Gliklazyd, Glinormax, Glurenorm). Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (Acenocumarol, Sintrom, Syncumar) i heparyny (Heparinum). Potęguje działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan). Osłabia działanie spironolaktonu (Spironol, Verospiron) i indometacyny (Metindol), zmniejsza działanie niektórych innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zwiększa siłę działania sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin) i niektórych leków przeciwgruźliczych, penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), zwiększa stężenie digoksyny (Bemecor, Digoxin, Medigox). Należy przyjmować ostrożnie razem z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) oraz podczas leczenia insuliną. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) zmniejszają wchłanianie aspiryny przez organizm, fenobarbital (np. Luminalum) i propranolol (Propranolol) osłabiają jej działanie. Uwaga: picie alkoholu podczas leczenia zwiększa podrażnienie błon śluzowych i niebezpieczeństwo wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego.
Dawkowanie:doustne, w chorobie wieńcowej profilaktycznie wg zaleceń lekarza, najczęściej 1 tabletka 100 mg dziennie. Uwaga: lek przyjmuje się po jedzeniu, tabletki należy połknąć w całości (dzięki specjalnej budowie rozpadają się one dopiero w jelicie cienkim, co zapobiega podrażnieniu żołądka i dwunastnicy).
Skutki uboczne:lek stosowany ze wskazań kardiologicznych jest dobrze tolerowany, rzadko powoduje odczyny uczuleniowe, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, wydłuża czas krzepnięcia krwi.
Leki z tej grupy:Acard, Acesan, Aspicard, Aspirin 40, Aspirin Protect, Bestpirin, Encopirin Cardio, Entreik 81, Galocard, Polocard, Proficar.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.