Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:BIOSTERON
Nazwa polska:DEHYDROEPIANDROSTERON
Nazwa międzynarodowa:Dehydroepiandrosteronum
Nazwa angielska:DEHYDROEPIANDROSTERON
Postać:Biosteron - tabletki 5 mg, 10 mg.
Wizytówka:Lek uzupełniający brak dehydroepiandrosteronu (DHEA).
Dostępność:Bez recepty/Rp
Podmiot odpowiedzialny:LEK-AM Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne
Wytwórca:Lek d.d. Oddział w Warszawie - PL, LEK-AM Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne - PL
Zalecany:dla osób po ukończeniu 40 roku życia jako lek uzupełniający niedobór dehydroepiandrosteronu (DHEA) tzw. czynnika młodości.
Działanie:naturalny dehydroepiandrosteron jest hormonem steroidowym wytwarzanym przez nadnercza, ulegającym przemianie w hormony płciowe u kobiet w żeńskie, a u mężczyzn w męskie. Wraz z wiekiem następuje jednak zmniejszenie ilości produkowanego przez organizm dehydroepiandrosteronu, co może wywoływać objawy menopauzy i andropauzy. Dlatego uzupełnienie niedoborów tego hormonu, poprzez stabilizację gospodarki hormonalnej w tym okresie, wpływa korzystnie na sprawność fizyczną i psychiczną organizmu.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom. Przeciwwskazaniem do stosowania leku są nowotwory jajnika, sutka i inne, których rozwój zależny jest od żeńskich hormonów płciowych czyli estrogenów, nowotwory łagodne i złośliwe gruczołu krokowego, rak sutka u mężczyzn, ciężkie upośledzenie czynności nerek i/lub wątroby.
Współdziałanie:leku nie należy stosować u kobiet podczas hormonalnej terapii zastępczej, nie należy go także łączyć z lekami zawierającymi pochodne testosteronu. Preparat osłabia działanie leków przeciwdrgawkowych: fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), fenobarbitalu (Luminalum) i prymidonu (Mizodin), a także pochodnych fenotiazyny, takich jak Diphergan, Fenactil, Mirenil, Promazin, Thioridazin, Tisercin, Trilafon oraz takich leków jak Relanium i Oxazepam.
Dawkowanie:doustne, w zależności od płci i wieku: kobiety - początkowo 5 mg na dobę, stopniowo zwiększając dawki leku o 5-10 mg co 14 dni, aż do uzyskania oczekiwanych efektów; nie należy przekraczać dawki 25 mg na dobę. Mężczyźni - początkowo 10 mg dziennie, stopniowo zwiększając dawki leku o 5-10 mg co 14 dni, aż do uzyskania oczekiwanych efektów; nie należy przekraczać dawki 50 mg na dobę. Lek należy stosować systematycznie, długotrwale. Tabletki należy połykać raz dziennie, rano, podczas jedzenia.
Skutki uboczne:występują bardzo rzadko, u kobiet lek może powodować zaburzenia miesiączkowania oraz nadmierne owłosienie, pogrubienie głosu, zmiany skórne, takie jak trądzik i przetłuszczanie się skóry. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy lek odstawić i sk
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.