Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:ASCOFER
Nazwa polska:GLUKONIAN ŻELAZA
Nazwa międzynarodowa:Ferrosi gluconas
Nazwa angielska:Ferrous gluconate
Postać:Ascofer - drażetki zawierające 200 mg glukonianu żelaza.
Wizytówka:Lek krwiotwórczy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Espefa Chemiczno-Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy
Wytwórca:Espefa Chemiczno-Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy - PL
Zalecany:w zapobieganiu i leczeniu stanów niedokrwistości spowodowanej zmniejszonym dostarczaniem, przyswajaniem lub wrodzonym niedoborem żelaza (np. u wcześniaków, dzieci z małą wagą urodzeniową, kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci w okresie intensywnego wzrostu, dawców krwi).
Działanie:żelazo odgrywa ważną rolę w przenoszeniu tlenu w organizmie oraz w oddychaniu tkankowym, jest niezbędnym składnikiem tzw. enzymów oddechowych (hemoglobiny krwinek czerwonych, mioglobiny mięśni, cytochromu C, katalazy i innych). W stanach niedoboru żelaza zostają upośledzone procesy oddychania tkankowego i przemiany materii w tkankach. Do powstania w organizmie dorosłego prawidłowej ilości hemoglobiny potrzebne jest 20 mg żelaza w ciągu doby. Upośledzenie wchłaniania żelaza wskutek np. nieprawidłowego żywienia, ciężkich zakażeń, krwawień, wpływa na obniżenie poziomu żelaza w surowicy krwi, co prowadzi do zaburzeń w całym organizmie. Niemowlęta przedwcześnie urodzone oraz z niską wagą urodzeniową wymagają dodatkowego uzupełnienia zasobów żelaza w pierwszych miesiącach życia.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek; niedokrwistości hemolitycznej, niedokrwistości aplastycznej, niedokrwistości złośliwej, zaburzeniach przemiany żelaza w organizmie, takich jak: hemochromatoza lub hemosyderoza, choroby rozrostowe układu krwiotwórczego, marskość wątroby; należy zachować ostrożność w sytuacjach ograniczonych możliwości odnowy szpiku, np. w ciężkich zakażeniach, przewlekłych zapaleniach nerek, w chorobach reumatycznych.
Współdziałanie:żelazo osłabia wchłanianie antybiotyków z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum) i fluorochinolonów (np. Abaktal, Ciprobay, Pefloksacyna, Tarivid). Witamina C poprawia wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym. Leki zobojętniające kwas żołądkowy (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) stosowane w chorobie wrzodowej, fosforany, cholestyramina (Cholestyraminum, Questran) i neomycyna (Neomycinum) osłabiają wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym.
Dawkowanie:doustne, 3 razy dziennie 1-2 drażetki między posiłkami, dzieci połowę dawki, zależnie od wieku. Podczas leczenia występują ciemne stolce.
Skutki uboczne:zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka; przedawkowanie może spowodować znaczne podrażnienie śluzówki żołądka, groźne zaburzenia jelitowe, ciemne zabarwienie zębów.
Leki z tej grupy:Ascofer, Żelazo 4 mg + witamina C.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.