Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:DOLOVIT VITAMIN A, E + SPEZIELLER B-KOMPLEX
Nazwa międzynarodowa:preparat złożony
Postać:Dolovit Vitamin A, E + Spezieller B-Komplex - drażetki.
Wizytówka:Preparat wielowitaminowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Roche
Zalecany:przy niedoborach witamin A, E i B, zwłaszcza w okresie starzenia się organizmu.
Działanie:złożony preparat wielowitaminowy, zawiera składniki potrzebne do prawidłowego przebiegu podstawowych procesów życiowych organizmu człowieka: witaminę A, która jest niezbędnym czynnikiem pobudzającym wzrost organizmu, bierze udział w procesie widzenia - związana z białkiem tworzy czerwień wzrokową decydującą o widzeniu o zmierzchu, bierze też udział w procesie wzrostu nabłonka błon śluzowych i naskórka oraz w wielu przemianach biochemicznych; zespół witamin B (B1, B2, B6, B12) biorących udział w komórkowej przemianie materii, a szczególnie w przemianie białek, cukrów i tłuszczów. Niedobór tych witamin zakłóca szczególnie przemianę cukrów oraz pracę układu nerwowego, powoduje także zaburzenia trawienne, krążeniowe i niedokrwistość; witaminę E która bierze udział w przemianie materii, chroniąc przed utlenieniem nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę A, hamując dzięki temu powstawanie toksycznych produktów ich utleniania, obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi, uczestniczy w procesie odtruwania organizmu, poprawia czynność mięśni, ułatwia przyswajanie tlenu przez krwinki czerwone, rozszerza naczynia krwionośne i łagodnie obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa zużytkowanie białka przez organizm; witamina PP, czyli amid kwasu nikotynowego, niacyna - odgrywa ważną rolę w przemianie materii w skórze, mięśniach oraz w układzie nerwowym, pobudza podstawową przemianę materii, czynność trzustki, wątroby oraz tworzenie się krwinek, jej niedobór prowadzi do zahamowania oddychania tkankowego i pelagry.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki; przy nadmiarze witaminy A.
Współdziałanie:nie należy łączyć z innymi preparatami zawierającymi witaminę A ze względu na możliwość jej przedawkowania.
Dawkowanie:doustne, 1 drażetka 2 razy dziennie, połykana w całości z niewielką ilością wody.
Skutki uboczne:przy stosowaniu się do zalecanych dawek - nie występują.
Uwagi:Brak materiałów do weryfikacji
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.