Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:DOPPELHERZ ENERGOVITAL-TONIK
Nazwa międzynarodowa:preparat złożony
Postać:Doppelherz Energovital - Tonik - płyn doustny.
Wizytówka:Preparat wielowitaminowy z dodatkiem soli mineralnych i ziół.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Queisser Pharma GmbH & Co.
Wytwórca:Queisser Pharma GmbH & Co. - D
Zalecany:w okresie rekonwalescencji po chorobach, w stanach wyczerpania i osłabienia.
Działanie:jest preparatem zawierającym zespół witamin B, składniki mineralne oraz wyciągi z ziół. Kompleks witamin B (B1, B2, B6, B12) bierze udział w komórkowej przemianie materii, a szczególnie w przemianie białek, cukrów i tłuszczów. Niedobór tych witamin zakłóca przemianę cukrów oraz pracę układu nerwowego, powoduje także zaburzenia trawienne, krążeniowe i niedokrwistość. Kwas foliowy - należący także do zespołu witamin B - ułatwia przemiany chemiczne i syntezy wielu związków potrzebnych organizmowi np. ułatwia i przyspiesza procesy tworzenia krwinek, jest niezbędny do prawidłowej czynności krwiotwórczej szpiku kostnego. Witamina PP, czyli amid kwasu nikotynowego odgrywa ważną rolę w przemianie materii w skórze, mięśniach oraz w układzie nerwowym, pobudza podstawową przemianę materii, czynność trzustki, wątroby oraz tworzenie się krwinek. Niedobór witaminy PP prowadzi do zahamowania oddychania tkankowego i pelagry. Żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny - czynnika, który umożliwia przenoszenie tlenu przez krwinki do tkanek. Mangan jest mikroelementem, który pobudza enzymy mające wpływ na budowę tkanki łącznej i przemiany białkowe w organizmie. Miedź wywiera wpływ na przyswajanie i uruchamianie istniejących już w organizmie zapasów żelaza. Pantotenian wapnia bierze udział w komórkowej przemianie materii oraz ma działanie przeciwzapalne; jest niezbędnym czynnikiem prawidłowej czynności nabłonka oraz przyspiesza regenerację tkanek, szczególnie skóry, włosów i paznokci. Wyciągi z ziół (m.in. melisy, rozmarynu, szałwii, szyszek chmielu, ziela dziurawca, owoców głogu, ziela kozłka lekarskiego, jemioły oraz owocni pomarańczy gorzkiej) zawarte w preparacie korzystnie wpływają na pracę układu krążenia i układu nerwowego a także na procesy przemiany materii w organizmie.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki; podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom; przy zaburzeniach przemiany żelaza w organizmie, takich jak: hemochromatoza lub hemosyderoza; przy zaniku nerwów wzrokowych, należy zachować ostrożność u osób z uszkodzeniem mózgu, padaczką, niewydolnością wątroby.
Współdziałanie:żelazo osłabia wchłanianie antybiotyków z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum) i fluorochinolonów (np. Abaktal, Ciprobay, Pefloksacyna, Tarivid). Witamina C poprawia wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym. Leki zobojętniające kwas żołądkowy (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) stosowane w chorobie wrzodowej, fosforany, cholestyramina (Cholestyraminum, Questran) i neomycyna (Neomycinum) osłabiają wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym.
Dawkowanie:doustne; 2 łyżki płynu (20 ml) przed posiłkami i przed snem.
Skutki uboczne:zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, nadwrażliwość na światło.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.