Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:FEMIBION
Nazwa międzynarodowa:preparat złożony
Postać:Femibion - tabletki powlekane.
Wizytówka:Preparat wielowitaminowy z dodatkiem soli mineralych, przeznaczony dla kobiet.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Merck
Zalecany:w celu uzupełnienia niedoborów witamin i minerałów występujących u kobiet podczas cyklu miesiączkowego.
Działanie:preparat zawiera 3 rodzaje tabletek przeznaczone do przyjmowania w kolejnych fazach cyklu: 14 tabletek podstawowych (kolor jasnoróżowy), 7 tabletek przedmenstruacyjnych (kolor różowy) oraz 7 tabletek menstruacyjnych (kolor ciemnoróżowy). Skład tabletek jest dostosowany do zmieniającego się wraz z cyklem miesiączkowym zapotrzebowania na witaminy i sole mineralne. Tabletki zawierają: witaminę A, B1, B2, B6, C, E, PP, kwas foliowy oraz magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan, selen i jod; Proporcje składników zmieniają się w poszczególnych tabletkach.Tabletki przedmenstruacyjne uzupełniają niedobory witaminy E, B6 oraz magnezu, łagodząc w ten sposób stan napięcia przedmiesiączkowego, a menstruacyjne dostarczają większych ilości żelaza oraz witaminy C, B6 i kwasu foliowego - składników potrzebnych w okresie krwawienia.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki; przy nadczynności tarczycy.
Współdziałanie:żelazo osłabia wchłanianie antybiotyków z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum) i fluorochinolonów (np. Abaktal, Ciprobay, Pefloksacyna, Tarivid). Leki zobojętniające kwas żołądkowy (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) stosowane w chorobie wrzodowej, fosforany, cholestyramina (Cholestyraminum, Questran) i neomycyna (Neomycinum) osłabiają wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym.
Dawkowanie:doustne; przyjmowanie preparatu rozpoczyna się od tabletki oznaczonej napisem start i strzałką, pierwszego dnia po zakończeniu miesiączki lub w dniu przyjęcia pierwszej tabletki środka antykoncepcyjnego z nowego opakowania. Następnie codziennie przyjmuje się jedną, kolejną tabletkę. Przy cyklach nieregularnych, dłuższych lub krótszych niż 28 dni, należy odpowiednio zmienić sposób dawkowania, np. jeśli cykl trwa 31 dni przyjąć pierwszą tabletkę dopiero w czwartym dniu po zakończeniu miesiączki, a jeśli trwa 26 dni rozpocząć od trzeciej tabletki podstawowej czyli jasnoróżowej.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.