Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:FOLACID
Nazwa polska:KWAS FOLIOWY
Nazwa międzynarodowa:Acidum folicum
Nazwa angielska:FOLIC ACID
Postać:Folacid 0,4 mg - tabletki 0,4 mg; Folacid - tabletki 5 mg, 15 mg (Rp).
Wizytówka:Witamina z grupy B.
Dostępność:Bez recepty/Rp
Podmiot odpowiedzialny:Synteza Sp. z o.o. - Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne
Wytwórca:Synteza Sp. z o.o. - Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne - PL
Zalecany:w leczeniu chorób spowodowanych niedoborem kwasu foliowego.
Działanie:witamina z grupy B, niezbędna w procesie podziału żywej komórki, mielinizacji włókien nerwowych, prawidłowej czynności krwiotwórczej szpiku. Niedobór kwasu foliowego prowadzi do niedokrwistości, zaburzeń neurologicznych, nieprawidłowych podziałów komórek i ich wzrostu. Niedobór może być spowodowany zbyt niską podażą w diecie, upośledzonym wchłanianiem, zaburzeniami metabolizmu lub zwiększonym zapotrzebowaniem np. w ciąży, niedokrwistości hemolitycznej, przy doustnej antykoncepcji i leczeniu metotreksatem.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek; niedokrwistości złośliwej spowodowanej niedoborem witaminy B12.
Współdziałanie:kwas foliowy osłabia działanie leków przeciwpadaczkowych, takich jak fenytoina (Epanutin, Phenytoinum) i metotreksatu (Methotrexat, Trexan). Fenytoina, karbamazepina (Amizepin, Neurotop, Tegretol), leki przeciwgruźlicze (Isoniazidum, Rifamazid), doustne środki antykoncepcyjne, kotrimazol (np Biseptol, Septrin), trimetoprim (Trimesan, Urotrim), metotreksat (Methotrexat, Trexan) oraz alkohol (i alkoholizm) zwiększaja zapotrzebowanie na kwas foliowy. Preparaty zmniejszające kwaśność soku żołądkowego zawierające magnez i glin (np. Alumag, Maalox, Magmill, Manti) stosowane przewlekle mogą hamować wchłanianie kwasu foliowego, należy stosować je po upływie co najmniej 2 godzin od przyjęcia kwasu foliowego.
Dawkowanie:doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle leczniczo dorośli 5-15 mg na dobę; w niektórych schorzeniach wystarczająca jest dawka 5 mg na tydzień; kobiety w ciąży zwykle profilaktycznie co najmniej przez miesiąc poprzedzający zajście w ciążę oraz w I trymestrze ciąży 0,4 mg dziennie, zapobiegawczo przy podejrzeniu powstania wady układu nerwowego u płodu - 5 mg na dobę co najmniej przez 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.
Leki z tej grupy:Acifolik, Folacid 0,4, Folifem, Folik, Folimin 0,4 mg, Kwas foliowy,Tifol.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.