Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:ALVITYL
Nazwa międzynarodowa:preparat złożony
Postać:Alvityl - tabletki powlekane.
Wizytówka:Preparat wielowitaminowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Solvay
Zalecany:w zapobieganiu niektórym rodzajom niedoborów witamin, np. kobietom w ciąży, dzieciom w okresie intensywnego rozwoju; przy ograniczeniach dietowych, zaburzeniach wchłaniania składników pokarmowych z przewodu pokarmowego, w alkoholizmie.
Działanie:złożony preparat wielowitaminowy, zawiera zespół witamin niezbędnych dla prawidłowego przebiegu podstawowych procesów życiowych organizmu człowieka. Do najważniejszych składników preparatu należą: witamina A, która jest niezbędnym czynnikiem pobudzającym wzrost organizmu, bierze udział w procesie widzenia - związana z białkiem tworzy czerwień wzrokową decydującą o widzeniu o zmierzchu, bierze też udział w procesie wzrostu nabłonka błon śluzowych i naskórka oraz w wielu przemianach biochemicznych; zespół witamin B - B1, B2, B6, B12 - bierze znaczny udział w komórkowej przemianie materii, a szczególnie w przemianie białek, cukrów i tłuszczów. Niedobór tych witamin zakłóca szczególnie przemianę cukrów oraz pracę układu nerwowego, powoduje także zaburzenia trawienne, krążeniowe i niedokrwistość; witamina C - przyspiesza przemiany białek i cukrów, jest niezbędna w tworzeniu się tkanki łącznej, kości i zębów, w przyswajaniu żelaza, w powstawaniu krwinek czerwonych i hemoglobiny - podstawowego składnika krwi przenoszącego tlen do tkanek, działa odtruwająco, odgrywa ważną rolę w procesach odpornościowych, w wytwarzaniu przeciwciał, gojeniu się ran; witamina D3 - reguluje wchłanianie, przyswajanie, wbudowywanie do kości i wydalanie wapnia oraz fosforu; witamina E - bierze udział w przemianie materii chroniąc przed utlenieniem nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę A, hamując dzięki temu powstawanie toksycznych produktów ich utleniania, obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi, uczestniczy w procesie odtruwania organizmu, poprawia czynność mięśni, ułatwia przyswajanie tlenu przez krwinki czerwone, rozszerza naczynia krwionośne i łagodnie obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa zużytkowanie białka przez organizm; witamina H (biotyna) - odgrywa ważną rolę w wiązaniu i przenoszeniu dwutlenku węgla w organizmie, niedobór powoduje głównie suche zapalenie skóry i szereg dolegliwości ogólnoustrojowych, stosowana jest w dermatologii w leczeniu łuszczycy, łojotoku, trądzika; witamina PP, czyli amid kwasu nikotynowego, niacyna - odgrywa ważną rolę w przemianie materii w skórze, mięśniach oraz w układzie nerwowym, pobudza podstawową przemianę materii, czynność trzustki, wątroby oraz tworzenie się krwinek, jej niedobór prowadzi do zahamowania oddychania tkankowego i pelagry; kwas foliowy - należy do zespołu witamin B, ułatwia przemiany chemiczne i syntezy wielu związków potrzebnych organizmowi - podział żywej komórki jest niemożliwy bez jego udziału, ułatwia i przyspiesza procesy tworzenia krwinek, jest niezbędny do prawidłowej czynności krwiotwórczej szpiku kostnego i zapobiega powstawaniu wad układu nerwowego u płodu; pantotenian wapniowy bierze udział w komórkowej przemianie materii, ma działanie przeciwzapalne, jest niezbędnym czynnikiem prawidłowej czynności nabłonka oraz przyspiesza regenerację tkanek a szczególnie skóry, włosów i paznokci.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, w postaci drażetek - dzieciom młodszym niż 6 lat; w połączeniu z innymi preparatami witaminy A i D3 ze względu na możliwość przedawkowania witamin. Nie wolno przekraczać zalecanych dawek, dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży.
Dawkowanie:doustne, dzieci od 6. roku życia 1-2 tabletki dziennie; młodzież i dorośli 1-3 tabletki dziennie. Jeżeli lekarz nie zastosuje indywidualnego dawkowania, w ciąży stosuje się 1 tabletkę dziennie.
Skutki uboczne:tylko przy dużych dawkach - objawy przedawkowania witamin A i D.
Uwagi:Brak w Wykazie
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.