Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:KINDER BIOVITAL
Nazwa międzynarodowa:preparat złożony
Postać:Kinder Biovital - płyn doustny.
Wizytówka:Preparat wielowitaminowy z dodatkiem soli mineralnych.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Bayer Sp. z o.o.
Wytwórca:A. Natterman & Cie. GmbH Rhône-Poulenc Rorer - D
Zalecany:w celu zapobiegania niedoborowi żelaza i witamin w organizmie oraz pokrycia zwiększonego zapotrzebowania w stanach szczególnych, głównie w okresach przyspieszonego wzrostu i po chorobach.
Działanie:zawiera witaminy B1, B2, B6, C, PP oraz żelazo w postaci cytrynianu sodowo-żelazowego. Zespół witamin B bierze znaczny udział w komórkowej przemianie materii a szczególnie w przemianie białek, cukrów i tłuszczów. Niedobór tych witamin zakłóca przemianę cukrów oraz pracę układu nerwowego, powoduje także zaburzenia trawienne i krążeniowe; witamina C wzmaga przyswajanie żelaza w organizmie; witamina PP jest związkiem chemicznym, odgrywającym ważną rolę w przemianie materii w skórze, mięśniach oraz w układzie nerwowym, pobudza podstawową przemianę materii w całym organizmie, pobudza czynność trzustki, wątroby oraz tworzenie się krwinek. Żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny - czynnika zawartego w krwinkach, niezbędnego do przenoszenia tlenu przez krwinki do tkanek.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, szczególnie żelazo lub w chorobach, w których dochodzi do nadmiernego odkładania się żelaza w tkankach - hemosyderoza, hemochromatoza. Biovital w płynie zawiera cukier - dawka 20 ml odpowiada 0,5 BE (jednostki chlebowej) lub 6 g glukozy.
Współdziałanie:należy przerwać podawanie Biovitalu podczas leczenia antybiotykami z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum); leki zawierające glin, magnez i wapń, szczególnie leki zobojętniające kwas żołądkowy (np. Alugastrin, Alusal, Maalox), kolestyramina (Questran, Vasosan), neomycyna (Neomycinum) zmniejszają przyswajanie żelaza; witamina C - ułatwia jego przyswajanie.
Dawkowanie:doustne, dzieci od 2. roku życia 2 razy dziennie 2 łyżeczki do herbaty; dzieci w wieku szkolnym i młodzież 3 razy dziennie po 2 łyżeczki do herbaty. Lek podaje się w czasie posiłku lub tuż przed nim, po rozcieńczeniu napojem
Skutki uboczne:zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaparcia, czarne zabarwienie stolca całkowicie obojętne dla organizmu.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.