Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:LAKTOMAG B6
Nazwa polska:ASPARAGINIAN MAGNEZU + WITAMINA B6
Nazwa międzynarodowa:Magnesii hydroaspartas + Pyridoxinum
Postać:Laktomag B6 - tabletki.
Wizytówka:Preparat magnezowy z witaminą B6.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Chance - Zakład Produkcji Farmaceutycznej Marek Czurlej, Jerzy Jaworski sp.j.
Wytwórca:Chance - Zakład Produkcji Farmaceutycznej Marek Czurlej, Jerzy Jaworski sp.j. - PL
Zalecany:leczniczo w stanach niedoboru magnezu lub w chorobach, które prowadzą do jego utraty z organizmu lub do złego wchłaniania z przewodu pokarmowego. Leczenie preparatami magnezu jest wskazane przy: długotrwałym stosowaniu leków moczopędnych, w nadciśnieniu tętniczym, w niewydolności krążenia, w zaburzeniach rytmu serca, w stanach niedoboru innych pierwiastków, takich jak wapń, fosfor, potas, sód, w uzupełnianiu składników mineralnych po biegunce, w różnego rodzaju zespołach złego wchłaniania jelitowego, w niedożywieniu, w alkoholizmie, w nadczynności przytarczyc, w nadczynności tarczycy, w niektórych innych zaburzeniach hormonalnych, przy utracie płynów w okresie intensywnego leczenia szpitalnego pacjentów w ciężkim stanie ogólnym (kroplówki, odsysanie treści żołądkowej, zaburzenia kwasowości krwi). Profilaktycznie preparaty magnezu stosuje się w stanach zmęczenia, rozdrażnienia, w zaburzeniach snu, w bólach głowy, w bólach mięśni, podczas przyjmowania leków, np. moczopędnych, przeczyszczających, niektórych leków stosowanych w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, doustnych środków antykoncepcyjnych, podczas kuracji odchudzających, w czasie uprawiania intensywnych ćwiczeń fizycznych, w ciąży lub w okresie karmienia piersią, w starszym wieku, szczególnie przy niedomodze krążenia.
Działanie:lek jest połączeniem soli magnezu z witaminą B6, która zwiększa przyswajalność magnezu. Magnez jest składnikiem wielu enzymów, szczególnie tych, które przenoszą w organizmie związki fosforanowe będące nośnikami energii. Odgrywa ważną rolę w procesie skurczu mięśni, w tym mięśnia sercowego. Wpływa korzystnie na proces krzepnięcia krwi. Niedobór magnezu w organizmie może przyczynić się do rozwoju miażdżycy, nowotworów, kamicy nerkowej, migreny, zespołu przewlekłego zmęczenia, zaburzeń rytmu serca (szczególnie jako powikłania zawału serca). Niedobór magnezu objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym, drżeniem mięśniowym, skurczami mięśni, w skrajnych przypadkach napadami tężyczki, zaburzeniami rytmu serca, zmianami psychicznymi - objawami depresyjnymi, drażliwością, stanami lękowymi, omamami, zaburzeniami snu. W okresie ciąży niedobór magnezu zwiększa częstość występowania powikłań, np. rzucawki oraz poronień, przedwczesnych porodów oraz może zakłócić prawidłowy rozwój płodu. Niedobór magnezu zwiększa wrażliwość na działanie, w tym na działania niepożądane, glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox). Wśród wielu przyczyn niedoboru magnezu można wymienić takie jak: niewłaściwa dieta (np. spożywanie tylko białego pieczywa, produktów gotowanych i konserwowanych), nadmierne spożycie tłuszczów, cukru i wapnia, nadużywanie kawy i alkoholu, stresy, kuracje odchudzające, zażywanie leków przeciw chorobie wrzodowej - cymetydyny (Altramet, Cimetidinum) i ranitydyny (Ranigasan, Ranigast, Zantac), antybiotyków, onkologicznej cisplatyny, leków przeczyszczających, odwadniających, uspokajających, antykoncepcyjnych, intensywne ćwiczenia fizyczne (utrata magnezu z potem), ciąża i okres karmienia piersią, choroby przewodu pokarmowego, zaburzenia wydzielania hormonów regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek; przy nadmiarze jonów magnezu we krwi, przy ciężkich zaburzeniach czynności nerek, w miastenii, bloku przedsionkowo-komorowym oraz podczas biegunki i kuracji antybiotykami.
Współdziałanie:podczas leczenia magnezem nie można przyjmować preparatów wapnia i fosforanów. Magnez zmniejsza wchłanianie antybiotyków, zwłaszcza tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum), związków żelaza, fluoru i doustnych leków przeciwzakrzepowych.
Dawkowanie:doustne, dorośli 3 razy dziennie 1 tabletkę; dzieci 2 razy dziennie 1/2 tabletki.
Skutki uboczne:niekiedy mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, bóle brzucha i zaparcia, rzadko - biegunka).
Leki z tej grupy:Asmag B, Filomag B6, Laktomag B6.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.