Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:MULTI-SANOSTOL
Nazwa międzynarodowa:preparat złożony
Postać:Multi-Sanostol - syrop.
Wizytówka:Preparat wielowitaminowy z dodatkiem wapnia.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Altana Consumer Health GmbH
Wytwórca:Byk Gulden Lomberg Chemische Fabrik GmbH - D; ZF Altana Pharma Sp. z o.o. - PL
Zalecany:dzieciom w stanach niedoboru i zwiększonego zapotrzebowania na witaminy w okresie wzrostu, w okresie rekonwalescencji po chorobach i leczeniu antybiotykami, w stanach wyczerpania i osłabienia w przebiegu chorób zakaźnych i zakażeń, kobietom w czasie ciąży i karmienia piersią, dorosłym w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego oraz przy obniżonej sprawności fizycznej i psychicznej.
Działanie:zawiera witaminy A, B1, B2, B6, C, D3, E, PP, kwas pantotenowy oraz sole wapnia. Wywiera skojarzone działanie składników na przemianę materii, układ krwiotwórczy oraz uzupełnia ewentualne niedobory. Witamina A - jest niezbędnym czynnikiem pobudzającym wzrost organizmu, bierze udział w procesie widzenia - związana z białkiem tworzy czerwień wzrokową, która decyduje o widzeniu o zmierzchu, bierze udział w procesie wzrostu nabłonka błon śluzowych i naskórka oraz w wielu przemianach biochemicznych. Zespół witamin B - B1, B2, B6 bierze znaczny udział w komórkowej przemianie materii, a szczególnie w przemianie białek, cukrów i tłuszczów. Niedobór tych witamin zakłóca szczególnie przemianę cukrów oraz pracę układu nerwowego, powoduje także zaburzenia trawienne, krążeniowe i niedokrwistość. Witamina C - przyspiesza przemiany białek i cukrów, jest niezbędna w tworzeniu się tkanki łącznej, kości i zębów, w przyswajaniu żelaza, w powstawaniu krwinek czerwonych i hemoglobiny - podstawowego składnika krwi przenoszącego tlen do tkanek. Działa odtruwająco. Odgrywa ważną rolę w procesach odpornościowych, wytwarzaniu przeciwciał, gojeniu się ran. Witamina D - reguluje wchłanianie, przyswajanie, wbudowywanie do kości i wydalanie wapnia oraz fosforu. Witamina E - bierze udział w przemianie materii, poprzez ochronę przed utlenieniem nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy A hamuje powstawanie toksycznych produktów ich utleniania. Obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi, uczestniczy w procesie odtruwania organizmu, poprawia czynność mięśni, ułatwia przyswajanie tlenu przez krwinki czerwone, rozszerza naczynia krwionośne i łagodnie obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa zużytkowanie białka przez organizm. Witamina PP, czyli amid kwasu nikotynowego, niacyna - odgrywa ważną rolę w przemianie materii w skórze, mięśniach oraz w układzie nerwowym, pobudza podstawową przemianę materii, czynność trzustki, wątroby oraz tworzenie się krwinek. Niedobór witaminy PP prowadzi do zahamowania oddychania tkankowego i pelagry. Kwas pantotenowy - bierze udział w komórkowej przemianie materii oraz ma działanie przeciwzapalne; jest niezbędnym czynnikiem prawidłowej czynności nabłonka oraz przyspiesza regenerację tkanek, szczególnie skóry, włosów i paznokci. Wapń - jest podstawowym składnikiem kości i, wraz z magnezem, niezbędnym czynnikiem prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni. Działa przeciwalergicznie.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, dzieciom do ukończenia 1. roku życia; przy równoległym braniu witaminy A i/lub D3 z uwagi na możliwość przedawkowania. Preparatu nie podaje się przy zwiększonym poziomie wapnia w surowicy krwi lub zwiększonym wydalaniu wapnia z moczem oraz przy nadmiarze żelaza w organizmie lub złym jego wchłanianiu.
Współdziałanie:w dużych dawkach osłabia wchłanianie tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum), fluorochinolonów (np. Abaktal, Ciprobay, Pefloksacyna, Tarivid). Nasila działanie sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin), zwiększając także ich toksyczność.
Dawkowanie:doustne, dorośli i młodzież oraz dzieci powyżej 6. roku życia 2 łyżki stołowe (30 ml) dziennie, dzieci od 2. do 6. roku życia 1-2 łyżki stołowe (15-30 ml) dziennie.
Skutki uboczne:przy stosowaniu się do zalecanych dawek - nie występują.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.