Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:TOKOVIT A+E
Nazwa polska:WITAMINA A+E
Nazwa międzynarodowa:Retinoli palmitas + Tocopherolum
Nazwa angielska:Retinol + Tocopherol
Postać:Tokovit A+E forte - kapsułki elastyczne (witamina A 2 500 j.m. i witamina E 200 j.m.), Tokovit A+E mite - kapsułki elastyczne (witamina A 2 500 j.m. i witamina E 70 j.m.).
Wizytówka:Witaminy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.
Wytwórca:Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A. - PL
Zalecany:w niedoborach witaminy A i E, w ślepocie zmierzchowej, w chorobach skóry i błon śluzowych, w chorobach włosów, w zaburzeniach okresu przekwitania, w zaburzeniach krążenia krwi w najdrobniejszych naczyniach krwionośnych, w zakrzepowym zapaleniu tętnic i żył, pomocniczo w miażdżycy naczyń krwionośnych, w stanach wyczerpania organizmu po długiej chorobie.
Działanie:zależy od sumy działania składników. Witamina E bierze udział w przemianie materii chroniąc przed utlenieniem nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę A - hamuje powstawanie toksycznych produktów ich utleniania. Zwiększa utlenianie glukozy. Bierze udział w powstawaniu związków purynowych w organizmie. Obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi, uczestniczy w procesie odtruwania organizmu, poprawia czynność mięśni, ułatwia przyswajanie tlenu przez krwinki czerwone, rozszerza naczynia krwionośne i łagodnie obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa zużywanie białka przez organizm. Witamina A jest niezbędnym czynnikiem pobudzającym wzrost organizmu, zwłaszcza w pierwszych latach życia, bierze udział w procesie widzenia - związana z białkiem tworzy czerwień wzrokową pręcików siatkówki czyli rodopsynę, która decyduje o widzeniu o zmierzchu, bierze udział w procesie prawidłowego wzrostu nabłonka błon śluzowych i naskórka oraz w wielu przemianach biochemicznych zachodzących w organizmie - w przemianach białek, cukrów oraz niektórych hormonów, w tym hormonów tarczycy. Duże dawki witaminy A podawane w czasie ciąży mogą spowodować uszkodzenie płodu.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, podczas karmienia piersią; przy nadmiarze witaminy A w organizmie, przy zaburzeniach funkcji wątroby, ostrożnie stosuje się podczas ciąży (nie więcej niż 5 000 j.m. witaminy A na dobę).
Współdziałanie:płynna parafina upośledza wchłanianie witaminy A z przewodu pokarmowego. Podobnie działa cholestyramina (Cholestyraminum, Questran), neomycyna (Neomycinum).
Dawkowanie:doustne, dorośli i dzieci od 12. roku życia w czasie jedzenia profilaktycznie 1-2 kapsułki dziennie, dzieci od 5. do 11. roku życia 1 kapsułkę dziennie; leczniczo zalecane są większe dawki preparatu.
Skutki uboczne:po dużych dawkach mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (brak łaknienia), bóle głowy, pobudzenie lub depresja, świąd skóry, wypadanie włosów. Może ulec powiększeniu wątroba i śledziona.
Leki z tej grupy:Tokovit A+E forte, Tokovit A+E mite, Vitaminum A+E, Vitaminum A 12 000 + E 70, Vitaminum A 30 000 + E 70.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.