Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:TRAN Z WĄTROBY DORSZA
Nazwa polska:TRAN
Nazwa międzynarodowa:Jecoris aselli oleum
Nazwa angielska:JECORIS ASELLI OIL
Postać:Tran z wątroby dorsza - kapsułki, płyn doustny, płyn o smaku miętowym i owocowym.
Wizytówka:Witaminy A, D, E i nienasycone kwasy tłuszczowe.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Lysi HF
Wytwórca:Lysi HF - IS
Zalecany:zapobiegawczo i leczniczo w niedoborach witamin A, D i E. Pomocniczo w leczeniu choroby wieńcowej, nadciśnienia, miażdżycy, w rekonwalescencji oraz w zwyrodnieniach kości. Zapobiegawczo przy częstych infekcjach bakteryjnych i wirusowych.
Działanie:olej z wątroby dorsza zawiera łatwo przyswajalne witaminy A, D i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Witamina A - jest niezbędnym czynnikiem pobudzającym wzrost organizmu, bierze udział w procesie widzenia - związana z białkiem tworzy czerwień wzrokową, która decyduje o widzeniu o zmierzchu, bierze udział w procesie wzrostu nabłonka błon śluzowych i naskórka oraz w wielu przemianach biochemicznych. Witamina D - reguluje wchłanianie, przyswajanie, wbudowywanie do kości i wydalanie wapnia oraz fosforu. Witamina E - bierze udział w przemianie materii, poprzez ochronę przed utlenieniem nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy A hamuje powstawanie toksycznych produktów ich utleniania. Obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi, uczestniczy w procesie odtruwania organizmu, poprawia czynność mięśni, ułatwia przyswajanie tlenu przez krwinki czerwone, rozszerza naczynia krwionośne i łagodnie obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa zużytkowanie białka przez organizm. Nienasycone kwasy tłuszczowe mają ogromne znaczenie w procesach przemiany materii, obniżają poziom cholesterolu we krwi.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki; przy zbyt wysokim poziomie witaminy A i/lub D3 w organizmie oraz przy równoległym braniu tych witamin z uwagi na możliwość przedawkowania. Kobiety w ciąży nie powinny stosować preparatu bez konsultacji z lekarzem, żeby nie dopuścić do przedawkowania witaminy A.
Dawkowanie:doustne, płyn - dzieci powyżej 7. roku życia 1/2 łyżeczki do herbaty (2,5 ml), dorośli 1 łyżeczka do herbaty (5 ml) raz dziennie, po śniadaniu. Kapsułki - dzieci powyżej 3. roku życia 2-3 kapsułki dziennie, dorośli 4-6 kapsułek dziennie.
Leki z tej grupy:Cod Liver Oil, Icelandic Cod Liver Oil, Tran, Tran z wątroby dorsza.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.