Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:VIBOVIT
Nazwa międzynarodowa:preparat złożony
Postać:Vibovit Bobas - proszek; Vibovit Junior - tabletki do ssania, tabletki musujące o smaku pomarańczowo-mandarynkowym, proszek w 6 smakach.
Wizytówka:Preparat wielowitaminowy.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
Wytwórca:Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. - PL
Zalecany:preparat do stosowania profilaktycznego i leczniczego u dzieci, szczególnie w okresach dodatkowego zapotrzebowania na witaminy, takich jak stany niedożywienia, brak łaknienia, choroby przewlekłe, okres rekonwalescencji po ciężkich chorobach, zabiegach chirurgicznych, oparzeniach, po leczeniu antybiotykami. Vibovit Junior jest przeznaczony dla dzieci powyżej 3. roku życia. Vibovit Bobas, przeznaczony dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia, stosowany jest także w profilaktyce krzywicy.
Działanie:zawiera witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, D3, E, PP i pantotenian wapnia, które są zespołem podstawowych witamin niezbędnych w procesach przemiany materii w organizmie, działają też regulująco na przemiany białek, tłuszczów i cukrów. Witamina A - jest niezbędnym czynnikiem pobudzającym wzrost organizmu, bierze udział w procesie widzenia - związana z białkiem tworzy czerwień wzrokową, która decyduje o widzeniu o zmierzchu, bierze udział w procesie wzrostu nabłonka błon śluzowych i naskórka oraz w wielu przemianach biochemicznych. Zespół witamin B (B1, B2, B6, B12) bierze znaczny udział w komórkowej przemianie materii, a szczególnie w przemianie białek, cukrów i tłuszczów. Niedobór tych witamin zakłóca szczególnie przemianę cukrów oraz pracę układu nerwowego, powoduje także zaburzenia trawienne, krążeniowe i niedokrwistość. Witamina C - przyspiesza przemiany białek i cukrów, jest niezbędna w tworzeniu się tkanki łącznej, kości i zębów, w przyswajaniu żelaza, w powstawaniu krwinek czerwonych i hemoglobiny - podstawowego składnika krwi przenoszącego tlen do tkanek. Działa odtruwająco. Odgrywa ważną rolę w procesach odpornościowych, wytwarzaniu przeciwciał, gojeniu się ran. Witamina D - reguluje wchłanianie, przyswajanie, wbudowywanie do kości i wydalanie wapnia oraz fosforu. Witamina E - bierze udział w przemianie materii, poprzez ochronę przed utlenieniem nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy A hamuje powstawanie toksycznych produktów ich utleniania. Obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi, uczestniczy w procesie odtruwania organizmu, poprawia czynność mięśni, ułatwia przyswajanie tlenu przez krwinki czerwone, rozszerza naczynia krwionośne i łagodnie obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa zużytkowanie białka przez organizm. Witamina PP, czyli amid kwasu nikotynowego, niacyna - odgrywa ważną rolę w przemianie materii w skórze, mięśniach oraz w układzie nerwowym, pobudza podstawową przemianę materii, czynność trzustki, wątroby oraz tworzenie się krwinek. Niedobór witaminy PP prowadzi do zahamowania oddychania tkankowego i pelagry. Pantotenian wapnia - bierze udział w komórkowej przemianie materii oraz ma działanie przeciwzapalne; jest niezbędnym czynnikiem prawidłowej czynności nabłonka oraz przyspiesza regenerację tkanek, szczególnie skóry, włosów i paznokci.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki; przy stosowaniu innych preparatów zawierających witaminę A i/lub D3. Tabletek do ssania i tabletek musujących nie należy podawać chorym na fenyloketonurię ze względu na zawarty w nich słodzik - aspartam.
Dawkowanie:doustne, Vibovit Bobas - niemowlęta od 4. do 12. miesiąca życia oraz dzieci do 3. roku życia 1-2 saszetki dziennie. Zawartość saszetki należy dokładnie rozpuścić w niewielkiej ilości płynu; lek przyjmuje się zawsze w czasie posiłku. Vibovit Junior - dzieci powyżej 3. roku życia 1-2 tabletki do ssania lub 1-2 tabletki musujące lub 1-2 saszetki dziennie. Zawartość saszetki lub tabletkę musującą należy dokładnie rozpuścić w niewielkiej ilości płynu - przyjmuje się zawsze w czasie posiłku.
Skutki uboczne:przy stosowaniu się do zalecanych dawek - nie występują.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.