Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:VITAMIN E
Nazwa polska:WITAMINA E
Nazwa międzynarodowa:Tocopheroli acetas, Tocopherolum
Nazwa angielska:TOCOPHEROL
Postać:Vitamin E 100 - kapsułki 100 mg, Vitamin E 200 - kapsułki 200 mg; Vitamin E 400 - kapsułki 400 mg (Rp).
Wizytówka:Witamina E.
Dostępność:Bez recepty/Rp
Podmiot odpowiedzialny:Zentiva a.s.
Wytwórca:Slovakofarma a.s. - SK
Zalecany:w chorobach tkanki łącznej, w twardzinie skóry, w liszaju rumieniowatym, w chorobach skóry, włosów i paznokci, w trądziku pospolitym i różowatym, w chorobach zanikowych skóry, w chorobach przyzębia, np. w parodontozie, w chorobach wątroby, dróg żółciowych i trzustki, w zaburzeniach czynności gruczołów płciowych, w bezpłodności, w zaburzeniach miesiączkowania, w poronieniach nawykowych, wcześniakom, w zaburzeniach okresu przekwitania, w zaburzeniach krążenia krwi w najdrobniejszych naczyniach krwionośnych, w zakrzepowym zapaleniu tętnic i żył, pomocniczo w miażdżycy naczyń krwionośnych, nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, niedokrwistości hemolitycznej (spowodowanej nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych wskutek niedoboru enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej) i chorobie niedokrwiennej serca. W dermatologii stosowana jest w zmianach spowodowanych niewłaściwym odżywianiem skóry, np. w wyniku żylaków, hemoroidów, jak również w zmianach skórnych o przebiegu kolagenoz (spowodowanych odwróceniem się odporności organizmu przeciw własnym tkankom).
Działanie:bierze udział w przemianie materii, chroniąc przed utlenieniem nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę A, hamując dzięki temu powstawanie toksycznych produktów ich utleniania. Zwiększa utlenianie glukozy. Bierze udział w powstawaniu związków purynowych w organizmie. Obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi, uczestniczy w procesie odtruwania organizmu, poprawia czynność mięśni, ułatwia przyswajanie tlenu przez krwinki czerwone, rozszerza naczynia krwionośne i łagodnie obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa zużywanie białka przez organizm.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek; przy brakach witaminy K w organizmie (możliwość krwawień); podczas ciąży i karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem.
Współdziałanie:Colestid, Questran, Vasosan zmniejszają wchłanianie witaminy E z przewodu pokarmowego - należy zachować jak największy odstęp między użyciem tych leków a przyjmowaniem witaminy. Witamina E działa przeciwstawnie do witaminy K i u chorych z jej niedoborem może spowodować wystąpienie krwawień. Sole żelaza (np. Ascofer, Hemofer, Tardyferon) osłabiają działanie witaminy E.
Dawkowanie:doustne, 100-400 mg dziennie.
Skutki uboczne:duże dawki niekiedy wywołują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, uczucie zmęczenia i osłabienia, bóle głowy.
Leki z tej grupy:Tokovit 100, 200, 400, Vitaminum E, Vitaminum E 100, 200, 400, Vitaminum E-100S, E-200S, Vitaminum E naturalis 200 j.m., 400 j.m., Vitole E.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.