Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:VITAMINUM B COMPOSITUM
Nazwa międzynarodowa:preparat złożony
Postać:Vitaminum B compositum - drażetki, tabletki powlekane.
Wizytówka:Witaminy, zespół witamin B.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:wielu producentów
Wytwórca:wielu producentów
Zalecany:w profilaktyce i leczeniu stanów niedoboru witamin z grupy B, w stanach wyczerpania fizycznego, psychicznego i wyniszczenia, w okresach rekonwalescencji po chorobach zakaźnych, w niektórych chorobach układu nerwowego, w alkoholizmie, w chorobach wątroby, w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, w tym spowodowanych stosowaniem antybiotyków, w chorobach skóry, w czyraczności, w trądziku, w próchnicy zębów, w stanach zapalnych jamy ustnej.
Działanie:zespół witamin B bierze znaczny udział w komórkowej przemianie materii, a szczególnie w przemianie białek, cukrów i tłuszczów. Niedobór tych witamin zakłóca przede wszystkim przemianę cukrów oraz pracę układu nerwowego, powoduje także zaburzenia trawienne i krążeniowe. Vitaminum B compositum zawiera: witaminę B1 czyli tiaminę, która jako koenzym (czynnik wspomagający) odgrywa ważną rolę w procesach utleniania tkankowego, przemianach węglowodanów (cukrów) na energię w organizmie, w przemianach tłuszczów i aminokwasów. Niedobór witaminy B1 powoduje zakłócenie tych przemian i prowadzi do kwasicy. Witamina B2 czyli ryboflawina jest częścią wielu enzymów odgrywających ważną rolę w procesach oddychania tkankowego oraz w przemianach cukrów w organizmie, wpływa również na powstawanie kwasów tłuszczowych z białek i cukrów, bierze udział w procesach biochemicznych przebiegających w skórze i naskórku. Znaczny niedobór witaminy B2 powoduje zapalenie jamy ustnej i języka, łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie skóry fałdów nosowo-wargowych oraz skóry czoła, zapalenie skóry okolicy odbytu i narządów rodnych, bóle stóp, pieczenie oczu, nadwrażliwość na światło; u dzieci brak witaminy B2 może spowodować zahamowanie wzrostu i niedorozwój umysłowy. Lek zawiera także witaminę B6 czyli pirydoksynę, która bierze udział w przemianach białek i aminokwasów w organizmie oraz w przemianach glukozy w mięśniach, odgrywa ważną rolę w procesach odpornościowych i krwiotwórczych, jest niezbędnym czynnikiem prawidłowego funkcjonowania skóry, w dużych dawkach działa uspokajająco i niekiedy nasennie, łagodzi zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Niedobór witaminy B6 powoduje odkładanie się kamieni szczawianowych w nerkach, niedokrwistość, zapalenie nerwów obwodowych, zmiany skórne, szczególnie okolicy ust, drgawki, szczególnie u noworodków i niemowląt. Dobowe zapotrzebowanie na witaminę B6 wynosi około 2 mg i jest pokrywane przez dietę. Niedobór powstaje przy zaburzeniach przemiany białek w organizmie, przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, w alkoholizmie. Preparat zawiera także witaminę PP czyli amid kwasu nikotynowego, niacynę, która jest związkiem chemicznym odgrywającym ważną rolę w przemianie materii w skórze, mięśniach oraz w układzie nerwowym - witamina PP pobudza podstawową przemianę materii w całym organizmie, pobudza czynność trzustki, wątroby oraz tworzenie się krwinek, jej niedobór prowadzi do zahamowania oddychania tkankowego i choroby - pelagry. Ostatnim składnikiem leku jest pantotenian wapnia, związek wapniowy kwasu pantotenowego, biorący udział w komórkowej przemianie materii oraz działający przeciwzapalnie; jest niezbędny dla prawidłowej czynności nabłonka oraz przyspiesza regenerację tkanek, szczególnie skóry, włosów i paznokci.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki.
Dawkowanie:doustne, dorośli 3-5 razy dziennie po 1 drażetce lub tabletce.
Skutki uboczne:przy stosowaniu się do zalecanych dawek - nie występują.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.