Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:VITAMINUM B1
Nazwa polska:WITAMINA B1, TIAMINA
Nazwa międzynarodowa:Thiaminum, Thiamini hydrochloridum
Nazwa angielska:THIAMINE HYDROCHLORIDE
Postać:Vitaminum B1 - tabletki 3 mg; Vitaminum B1 - tabletki 25 mg, roztwór do wstrzykiwań domięśniowych 10 mg/ml, 25 mg/ml (Rp).
Wizytówka:Witamina, lek korzystnie wpływający na przemianę materii w komórce.
Dostępność:Bez recepty/Rp
Podmiot odpowiedzialny:Polfarmex Sp. z o.o.
Wytwórca:Polfarmex Sp. z o.o. - PL
Zalecany:profilaktycznie - niemowlętom i małym dzieciom karmionym sztucznie. Leczniczo w niedoborach witaminy B1 w organizmie, w zapaleniu wielonerwowym, w zapaleniach i porażeniach nerwów obwodowych, w nerwobólach, w chorobie beri-beri, w rwie kulszowej, w niektórych innych chorobach układu nerwowego, w cukrzycy, w niektórych chorobach układu krążenia, w chorobach wątroby, w stanach wyczerpania organizmu, w świądzie, w niektórych chorobach skóry.
Działanie:jest koenzymem (czynnikiem wspomagającym), który odgrywa ważną rolę w procesach utleniania tkankowego, przemianach węglowodanów (cukrów) na energię w organizmie, w przemianach tłuszczów i aminokwasów. Niedobór witaminy B1 powoduje zakłócenie tych przemian i prowadzi do kwasicy.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na tiaminę.
Współdziałanie:leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox), pokarm i alkohol zmniejszają jej wchłanianie; dwutlenek siarki i czarne porzeczki powodują rozkład witaminy B1.
Dawkowanie:doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli zapobiegawczo 3-9 mg dziennie, podzielone na 2-3 dawki, leczniczo - doustnie lub domięśniowo 10-30 mg dziennie podzielone na 2-3 dawki. Dzieci: zapobiegawczo 0,75-1,5 mg na dobę, w dawkach podzielonych, leczniczo do 12. miesiąca życia 10 mg na dobę doustnie lub domięśniowo, w 2.-3. roku życia 10-15 mg na dobę doustnie lub domięśniowo, w 4.-7. roku życia 15-20 mg na dobę doustnie lub domięśniowo, w 8.-18. roku życia 25-50 mg na dobę doustnie, zawsze podzielone na 2-3 dawki lub domięśniowo jednorazowo. Uwaga: przed wstrzyknięciem dawki większej niż 100 mg powinna być wykonana próba uczuleniowa lub wstrzyknięcie powinno być porcjowane według dokładnych wskazań lekarza.
Skutki uboczne:przy podawaniu dużych dawek domięśniowo lub, w niektórych sytuacjach, dożylnie, może spowodować znaczne odczyny uczuleniowe, nawet groźny wstrząs uczuleniowy.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.