Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:VITAMINUM B2
Nazwa polska:WITAMINA B2, RYBOFLAWINA
Nazwa międzynarodowa:Riboflavinum
Nazwa angielska:RIBOFLAVIN
Postać:Vitaminum B2 - tabletki powlekane 3 mg. Vitaminum B2 - drażetki 3 mg, roztwór 5 mg/ml (Rp).
Wizytówka:Witamina B2.
Dostępność:Bez recepty/Rp
Podmiot odpowiedzialny:Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
Wytwórca:Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. - PL
Zalecany:w niedoborze witaminy B2, w zaczerwienieniu i obrzmieniu lub pękaniu błony śluzowej jamy ustnej, w zapaleniu czerwieni wargowej, języka lub błon śluzowych, w pleśniawkach, w zajadach jamy ustnej, w chorobach oczu, w zaćmie, w chorobach skóry, w łojotoku, w pelagrze (łącznie z witaminą PP), w chorobach układu nerwowego, w dystrofii mięśni, w obrzęku śluzowatym, w alkoholizmie, w ciąży i podczas karmienia.
Działanie:jest składnikiem wielu enzymów ważnych w procesach oddychania tkankowego oraz w przemianach cukrów w organizmie, wpływa również na powstawanie kwasów tłuszczowych z białek i cukrów, bierze udział w procesach biochemicznych przebiegających w skórze i naskórku. Znaczny niedobór witaminy B2 powoduje zapalenie jamy ustnej i języka, łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie skóry fałdów nosowo-wargowych oraz skóry czoła, zapalenie skóry okolicy odbytu i narządów rodnych, bóle stóp, pieczenie oczu, nadwrażliwość na światło; u dzieci brak witaminy B2 może spowodować zahamowanie wzrostu i niedorozwój umysłowy.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na ryboflawinę.
Dawkowanie:doustne, dorośli zapobiegawczo 1-3 razy dziennie 1 tabletka lub drażetka, leczniczo 3-10 tabletek lub drażetek na dobę w 3-5 dawkach. Dzieci od 2. miesiąca życia zapobiegawczo 1-2 mg dziennie, leczniczo 1,5-6 mg dziennie w 1-2 dawkach. Domięśniowo, dorośli 1-2 razy dziennie po 5 mg, dzieci 2,5-10 mg w 1-2 dawkach.
Skutki uboczne:preparat powoduje żółte zabarwienie moczu.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.