Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:VITAMINUM B6
Nazwa polska:WITAMINA B6, PIRYDOKSYNA
Nazwa międzynarodowa:Pyridoxini hydrochloridum, Pyridoxinum
Nazwa angielska:PYRIDOXINE
Postać:Vitaminum B6 - tabletki 50 mg; Vitaminum B6 - roztwór do wstrzykiwań 25 mg/ml (Rp).
Wizytówka:Witamina.
Dostępność:Bez recepty/Rp
Podmiot odpowiedzialny:Pliva Kraków Zakłady Farmaceutyczne S.A., Polfa-Kutno, Polfarmex Sp. zo.o.
Wytwórca:Pliva Kraków Zakłady Farmaceutyczne S.A. - PL, Polfarmex Sp. z o.o. - PL
Zalecany:w niedoborze witaminy B6 w organizmie, w niektórych rodzajach niedokrwistości, przy zmniejszonej ilości krwinek białych, w chorobach układu nerwowego, w zapaleniu wielonerwowym wywołanym leczeniem izoniazydem (Isoniazidum, Rifamazid) oraz w profilaktyce tego zapalenia, w nudnościach i wymiotach ciężarnych, w zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej, w parodontozie i chorobach przyzębia, w chorobach skóry, takich jak łojotok, złuszczające zapalenie skóry, oparzenia słoneczne, w chorobie popromiennej, w cystynurii.
Działanie:bierze udział w przemianach białek i aminokwasów w organizmie oraz w przemianach glukozy w mięśniach, odgrywa ważną rolę w procesach odpornościowych i krwiotwórczych, jest niezbędnym czynnikiem prawidłowego funkcjonowania skóry, w dużych dawkach działa uspokajająco i niekiedy nasennie, łagodzi zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Niedobór witaminy B6 powoduje odkładanie się kamieni szczawianowych w nerkach, niedokrwistość, zapalenie nerwów obwodowych, zmiany skórne, szczególnie okolicy ust, drgawki, u noworodków i niemowląt. Dobowe zapotrzebowanie na witaminę B6 wynosi około 2 mg i jest pokrywane przez dietę. Niedobór powstaje przy zaburzeniach przemiany białek w organizmie, przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, w alkoholizmie.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na pirydoksynę.
Współdziałanie:działa przeciwstawnie do lewodopy (Madopar, Nakom, Pardopa, Poldomet, Sinemet), podstawowego leku w chorobie Parkinsona; z amiodaronem (Cordarone, Opacorden) uczula skórę na promieniowanie słoneczne; doustne środki antykoncepcyjne, Cuprenil i Dihydralizinum mogą wywołać niedobór witaminy wymagający leczenia dużymi dawkami.
Dawkowanie:doustne, wg zaleceń lekarza; dorośli najczęściej 3 razy dziennie 1-2 tabletki po 50 mg; zapobiegawczo w leczeniu izoniazydem - raz dziennie 1 tabletka 50 mg, w zapobieganiu oparzeniom słonecznym w nadwrażliwości skóry 3-4 tabletki 50 mg jednorazowo lub 1-2 tabletki co godzinę w ciągu 10 godzin, w nudnościach i nudnościach ciężarnych 1-2 tabletki na dobę, w cystynurii 3 razy dziennie 1-3 tabletki. W leczeniu niektórych chorób i niedoboru stosuje się wyższe dawki. Właściwe dawkowanie domięśniowe oraz u dzieci może ustalić tylko lekarz.
Skutki uboczne:podrażnienie w miejscu wstrzyknięcia; zastrzyki są bolesne.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.