Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:BIOVITAL
Nazwa międzynarodowa:preparat złożony
Postać:Biovital - płyn doustny, tabletki drażowane.
Wizytówka:Preparat wielowitaminowy z dodatkiem soli mineralnych.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Bayer Sp. z o.o.
Wytwórca:A. Natterman & Cie. GmbH Rhône-Poulenc Rorer - D
Zalecany:w stanach niedoboru i zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, w niedoborze witamin w przebiegu chorób zakaźnych i zakażeń, w okresie rekonwalescencji po ciężkich, wyniszczających chorobach, w stanach wyczerpania i osłabienia, w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego, przy obniżonej sprawności fizycznej i psychicznej, przy nieregularnym lub jednostronnym odżywianiu (kuracje odchudzające, dieta).
Działanie:zawiera witaminy B1, B2, B6, B12, C, PP, sole żelaza i manganu. Zespół witamin B bierze udział w komórkowej przemianie materii a szczególnie w przemianie białek, cukrów i tłuszczów. Niedobór tych witamin zakłóca przemianę cukrów oraz pracę układu nerwowego, powoduje także zaburzenia trawienne i krążeniowe; witamina C wzmaga przyswajanie żelaza w organizmie; witamina PP, niacyna jest związkiem chemicznym odgrywającym ważną rolę w przemianie materii w skórze, mięśniach oraz w układzie nerwowym, pobudza podstawową przemianę materii w całym organizmie, pobudza czynność trzustki, wątroby oraz tworzenie się krwinek. Żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny - czynnika zawartego w krwinkach, niezbędnego do przenoszenia tlenu przez krwinki do tkanek. Mangan jest mikroelementem pobudzającym odpowiednie enzymy, mające wpływ na budowę tkanki łącznej i przemiany białkowe w organizmie.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, przy chorobach, w których dochodzi do nadmiernego odkładania się żelaza w tkankach, takich jak hemosyderoza, hemochromatoza. Ponieważ preparat w płynie zawiera 15% alkoholu, może spowodować pogorszenie reakcji podczas prowadzenia samochodu lub przy obsłudze maszyn; podczas ciąży można przyjmować Biovital w drażetkach.
Współdziałanie:należy przerwać podawanie Biovitalu podczas leczenia antybiotykami z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum) lub fluorochinolonami (np. Abaktal, Ciprobay, Pefloksacyna, Tarivid), leki zawierające glin, magnez i wapń, szczególnie leki zobojętniające kwas żołądkowy, kolestyramina (Questran, Vasosan), neomycyna (Neomycinum) zmniejszają przyswajanie żelaza; witamina C - ułatwia jego przyswajanie.
Dawkowanie:doustne, dorośli i młodzież 3 razy dziennie 20 ml płynu lub 1-2 drażetki, dzieci w wieku szkolnym 1 drażetkę dziennie. Uwaga: lek przyjmuje się bezpośrednio przed lub w czasie posiłku, drażetek nie należy rozgryzać.
Skutki uboczne:takie jak innych leków zawierających żelazo - zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaparcie, czarne zabarwienie stolca całkowicie obojętne dla organizmu.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.