Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:CALCIUM 500 D
Nazwa polska:LAKTOGLUKONIAN WAPNIA + WITAMINA C + WITAMINA D3
Nazwa międzynarodowa:Calcii lactogluconas + Acidum ascorbicum + Colecalciferolum
Nazwa angielska:Ascorbic acid + Calcium lactate gluconate + Colecalciferol
Postać:Calcium 500 D - proszek musujący (1 saszetka 5,4 g zawiera 500 mg wapnia, 250 j.m. witaminy D3 i 60 mg witaminy C).
Wizytówka:Preparat wapniowy z witaminami.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Polfa Łódź S.A. Zakłady Farmaceutyczne
Wytwórca:Polfa Łódź S.A. Zakłady Farmaceutyczne - PL
Zalecany:sole wapnia uzupełniają niedobór tego pierwiastka w organizmie w okresach wzmożonego zapotrzebowania, np. podczas intensywnych procesów kostnienia (krzywica, złamania), w osteoporozie (zrzeszotnieniu kości), w okresach rekonwalescencji po długotrwałym unieruchomieniu.
Działanie:wapń bierze udział w procesie kostnienia, w przewodzeniu pobudzeń nerwowych, w procesie kurczenia się mięśni oraz w procesie krzepnięcia krwi, powoduje uszczelnienie ścian najmniejszych naczyń krwionośnych (naczyń włosowatych), co zmniejsza przeciekanie przez nie płynu (wysięk do tkanek) - przyczynę obrzęków zapalnych i uczuleniowych oraz wysięków zapalnych, np. do przewodów nosa (wysięk kataralny). Wapń jako lek ma więc działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe oraz przeciwkrwotoczne. Preparat zawiera łatwo przyswajalny przez organizm laktoglukonian wapnia. Witamina D - reguluje wchłanianie, przyswajanie, wbudowywanie do kości i wydalanie wapnia oraz fosforu. Niedobór wapnia i witaminy D prowadzi u dzieci do zaburzeń tworzenia się tkanki kostnej i krzywicy, u dorosłych - do osteoporozy i jej powikłań, np. złamań kości. Witamina C - przyspiesza przemiany białek i cukrów, jest niezbędna w tworzeniu się tkanki łącznej, kości i zębów, w przyswajaniu żelaza, w powstawaniu krwinek czerwonych i hemoglobiny - podstawowego składnika krwi przenoszącego tlen do tkanek. Działa odtruwająco. Odgrywa ważną rolę w procesach odpornościowych, wytwarzaniu przeciwciał, gojeniu się ran.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na witaminę D i wapń, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 4. roku życia; przy kamicy nerkowej, innych chorobach nerek, przy nadmiarze jonów wapnia we krwi (hiperkalcemia) i w moczu. Preparat jest słodzony aspartamem i nie może być stosowany przez osoby chore na fenyloketonurię.
Współdziałanie:przyjmowanie równocześnie leków nasercowych - glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox) powoduje osłabienie ich siły działania oraz nasila skutki uboczne, które mogą być nawet niebezpieczne. Wapń znacznie osłabia siłę działania antybiotyków z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum) i związków fluoru, w tym fluorochinolonów (np. Abaktal, Ciprobay, Pefloksacyna, Tarivid) - dlatego należy zachować trzygodzinną przerwę w podawaniu tych preparatów i związków wapnia. Wapń z moczopędnymi lekami tiazydowymi (np. Hydrochlorothiazidum, Clopamid, Tertensif, Tialorid) zwiększa swoje stężenie we krwi. Wchłanianie wapnia jest spowalniane przez: glikokortykosteroidy (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol), kalcytoninę (np. Calcihexal, Miacalcic), kwas szczawiowy, fosforany.
Dawkowanie:doustne, dorośli i młodzież 1 saszetka 2 razy dziennie między posiłkami (zawartość rozpuścić w 3/4 szklanki wody); nie należy przekraczać dawki 4 saszetek dziennie; dzieci od 4 lat - 1 saszetka raz dziennie.
Skutki uboczne:sole wapniowe podawane doustnie mogą spowodować zaparcie. Długotrwałe podawanie może wywołać zespół objawów, w którym na plan pierwszy wysuwają się: ogólne osłabienie, senność, bóle głowy, nudności, wymioty. Może wystąpić również upośledzenie czynności ne
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.