Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:OCULOTECT FLUID
Nazwa polska:SZTUCZNE ŁZY (POLIWIDON)
Nazwa międzynarodowa:Povidonum
Nazwa angielska:POLYVIDONE
Postać:Oculotect Fluid - krople do oczu 50 mg/ml; Oculotect Fluid Sine - krople do oczu 20 mg/0,4 ml (minimsy).
Wizytówka:Lek stosowany w chorobach oczu.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Novartis Pharma GmbH
Wytwórca:Novartis Pharma Produktions GmbH - D
Ostrzeżenia:Lek może przejściowo upośledzać widzenie.
Zalecany:zapobiegawczo i leczniczo w zespole suchego oka objawiającego się uczuciem obecności piasku lub ciała obcego w oczach, zaczerwienieniem oczu, swędzeniem, suchością oraz nadwrażliwością na światło, spowodowanych zbyt małą ilością łez lub zmienionym ich składem. Na objawy takie mogą być narażone osoby powyżej 40. roku życia, kobiety w okresie przekwitania, pracujący długo przy komputerze, oglądający telewizję, przebywający w niesprzyjających warunkach (zanieczyszczenie powietrza, centralne ogrzewanie, klimatyzacja). Zaburzenia w wydzielaniu naturalnych łez mogą nastąpić również na skutek niektórych chorób (cukrzyca, choroby reumatyczne), przyjmowania leków (niektórych nasercowych, doustnych antykoncepcyjnych, psychotropowych, zmniejszających przekrwienie spojówek), niedoboru witaminy A, używania soczewek kontaktowych. Oculotect Fluid Sine może służyć do zwilżania soczewek kontaktowych.
Działanie:zawarty w preparacie poliwidon wiąże dużą ilość wody, która jest uwalniana w sposób naśladujący naturalny proces łzawienia w momencie zamykania powiek i ponownie ulega wiązaniu w chwili ich otwarcia. Preparat działa też bakteriostatycznie i grzybostatycznie (tzn. hamuje rozwój tych drobnoustrojów).
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki m.in. chlorek benzalkonium; podczas ciąży i karmienia; preparatu Oculotect Fluid nie powinny stosować osoby noszące soczewki kontaktowe, stosowanie soczewek jest możliwe po upływie co najmniej 30 minut od zakroplenia leku.
Dawkowanie:miejscowo, zwykle po 1 kropli 4 razy na dobę do każdego worka spojówkowego. Oculotect Fluid Sine do zwilżania soczewek kontaktowych - 1 kroplę należy nanieść na powierzchnię soczewki.
Skutki uboczne:przejściowe upośledzenie widzenia; podrażnienie spojówek.
Leki z tej grupy:Oculotect Fluid, Oculotect Fluid Sine, Vidisept.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.