Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:OFTAGEL
Nazwa polska:SZTUCZNE ŁZY (KWAS POLIAKRYLOWY)
Nazwa międzynarodowa:Carbomerum
Nazwa angielska:CARBOMER
Postać:Oftagel - żel do oczu 2,5 mg/g.
Wizytówka:Lek stosowany w chorobach oczu.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Santen Oy Tempere
Wytwórca:Ursapharm Arzneimittel GmbH & Co. KG - D
Ostrzeżenia:Lek może przejściowo upośledzać widzenie.
Zalecany:zapobiegawczo i leczniczo w zespole suchego oka objawiającego się uczuciem obecności piasku lub ciała obcego w oczach, zaczerwienieniem oczu, swędzeniem, suchością oraz nadwrażliwością na światło, spowodowanych zbyt małą ilością łez lub zmienionym ich składem. Na objawy takie mogą być narażone osoby powyżej 40. roku życia, kobiety w okresie przekwitania, pracujący długo przy komputerze, oglądający telewizję, przebywający w niesprzyjających warunkach (zanieczyszczenie powietrza, centralne ogrzewanie, klimatyzacja). Zaburzenia w wydzielaniu naturalnych łez mogą nastąpić również na skutek niektórych chorób (cukrzyca, choroby reumatyczne), przyjmowania leków (niektórych nasercowych, doustnych antykoncepcyjnych, psychotropowych, zmniejszających przekrwienie spojówek), niedoboru witaminy A, używania soczewek kontaktowych.
Działanie:preparat jest bezbarwny, przezroczysty, nie upośledza widzenia; zawarty w nim kwas poliakrylowy wiąże dużą ilość wody, która jest uwalniana w sposób naśladujący naturalny proces łzawienia w momencie zamykania powiek i ponownie ulega wiązaniu w chwili ich otwarcia.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek.
Dawkowanie:miejscowo, 1-4 razy dziennie po 1 kropli preparatu do worka spojówkowego. W razie używania innych leków okulistycznych, Oftagel należy zakraplać na końcu, zachowując piętnastominutową przerwę od zastosowania poprzedniego preparatu. W czasie stosowania żelu nie należy używać miękkich soczewek kontaktowych, a twarde należy wyjąć przed zastosowaniem żelu i założyć ponownie po upływie minimum 15 minut.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.