Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:ARTELAC
Nazwa polska:HYDROKSYPROPYLOMETYLOCELULOZA
Nazwa międzynarodowa:Hypromellosum
Nazwa angielska:Hypromellose
Postać:Artelac - krople do oczu 3,2 mg/ml; Artelac Edo - krople do oczu 3,2 mg/ml.
Wizytówka:Lek stosowany w zespole suchego oka.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Dr Gerhard Mann Chem.-Pharm. Fabrik GmbH
Wytwórca:Dr Gerhard Mann Chem.-Pharm. Fabrik GmbH - D
Zalecany:w zespole suchego oka objawiającym się uczuciem obecności piasku lub innego ciała obcego w oczach, zaczerwienieniem oczu, swędzeniem, suchością oraz nadwrażliwością na światło, spowodowanym zbyt małą ilością łez lub zmienionym ich składem. Na objawy takie mogą być narażone osoby powyżej 40. roku życia, kobiety w okresie przekwitania, pracujący długo przy komputerze, oglądający telewizję, przebywający w niesprzyjających warunkach (zanieczyszczenie powietrza, centralne ogrzewanie, klimatyzacja). Zaburzenia w wydzielaniu naturalnych łez mogą nastąpić również na skutek niektórych schorzeń miejscowych (w tym niedomykania się powiek, braku odruchu mrugania) i ogólnych (cukrzyca, choroby reumatyczne), przyjmowania leków (niektórych nasercowych, doustnych antykoncepcyjnych, psychotropowych, zmniejszających przekrwienie spojówek), niedoboru witaminy A, stosowania soczewek kontaktowych.
Działanie:zawarty w preparacie składnik (metylohydroksypropyloceluloza) nawilża oko w sposób naśladujący naturalny proces łzawienia, potrafi oddziaływać podobnie do mucyny, która jest składnikiem łez oraz łączyć się z powstałymi naturalnie łzami, co przedłuża czas działania leku.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek. Przed zakropleniem preparatu należy zdjąć soczewki kontaktowe; można je założyć dopiero po upływie 15 minut.
Dawkowanie:miejscowo, 1 kroplę preparatu zakrapla się do worka spojówkowego co kilka godzin (3-5 razy dziennie). Nie zaleca się używania kropli z jednej buteleczki dłużej niż przez sześć tygodni po jej otwarciu.
Skutki uboczne:bardzo rzadko podrażnienie lub zaczerwienienie spojówek.
Leki z tej grupy:Artelac, Isopto-Tears
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.