Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:CLOTRIMAZOLUM (Krem, płyn)
Nazwa polska:KLOTRIMAZOL
Nazwa międzynarodowa:Clotrimazolum
Nazwa angielska:CLOTRIMAZOLE
Postać:Clotrimazolum - płyn do stosowania na skórę 10 mg/ml, krem 10 mg/g; Clotrimazolum 1% - krem 10 mg/g.
Wizytówka:Lek przeciwgrzybiczy, do użytku zewnętrznego.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o., GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A., Homeofarm Sp. z o.o. Laboratorium Farmaceutyczne, Ziaja Ltd. - Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o., Hasco Lek, Cefarm Gdańsk, Medana Pharma Terpol Group S.A.
Wytwórca:Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. - PL, Cefarm Gdańsk Wrzeszcz Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Farmaceutycznego - PL, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A. - PL, Homeofarm Sp. z o.o. Laboratorium Farmaceutyczne - PL, Medana Pharma Terpol Group S.A. Zakład
Zalecany:w zakażeniach skóry i błon śluzowych wywołane przez grzyby (np. drożdżaki, pleśnie, dermatofity), w łupieżu pstrym.
Działanie:przeciwgrzybicze wobec wielu rodzajów grzybów chorobotwórczych, w tym przeciw drożdżakom; wykazuje szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego polegającego na niszczeniu błony komórkowej grzybów. Zazwyczaj działa grzybostatycznie, czyli hamuje rozwój grzybów; w wyższych stężeniach działa grzybobójczo. Klotrimazol działa również na rzęsistka pochwowego i bakterie.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek; nie należy stosować podczas 3 pierwszych miesięcy ciąży, póżniej zachować ostrożność, nie stosować podczas karmienia piersią.
Współdziałanie:może zmniejszyć skuteczność jednocześnie stosowanych lateksowych (gumowych) środków antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy i krążki domaciczne.
Dawkowanie:zewnętrznie; płyn - chorobowo zmienione miejsca zwilża się płynem 2-3 razy dziennie i lekko wciera. Po ustąpieniu objawów chorobowych leczenie kontynuuje się przez co najmniej 4 tygodnie. Odzież i ręczniki stykające się ze zmianami chorobowymi na skórze muszą być codziennie zmieniane i prane w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Przy grzybicy stóp przed użyciem preparatu umyte stopy należy starannie osuszyć, szczególnie przestrzenie między palcami; płyn należy stosować po każdej kąpieli. Krem - 2-3 razy dziennie smaruje się miejsca chorobowo zmienione. Po ustąpieniu objawów chorobowych leczenie kontynuuje się przez co najmniej 4 tygodnie.
Skutki uboczne:uczucie pieczenia i przemijające podrażnienie skóry lub błony śluzowej; bardzo rzadko uogólniona wysypka lub rumień.
Leki z tej grupy:Canesten, Clotrimazolum, Plymicol
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.