Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:KALIUM HYPERMANGANICUM
Nazwa polska:NADMANGANIAN POTASOWY
Nazwa międzynarodowa:Kalium hypermanganicum
Nazwa angielska:POTASSIUM PERMANGANATE
Postać:Kalium hypermanganicum - tabletki 100 mg (do przygotowywania roztworu).
Wizytówka:Preparat odkażający, do użytku zewnętrznego.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Bufa, Cyntfarm, Galena, Laboratorium Galenowe Cefarm Bydgoszcz, Laboratorium Galenowe Cefarm Poznań, Polskie Odczynniki Chemiczne Gliwice
Zalecany:do przemywania ropiejących ran i owrzodzeń, do płukania jamy ustnej i gardła w celu odkażenia błon śluzowych.
Działanie:przy zetknięciu się z substancją organiczną działa odwadniająco i utleniająco na bakterie i wirusy; bakteriobójcze działanie nadmanganianu potasowego zmniejsza się jednak znacznie w zetknięciu z płynami biologicznymi. Wytwarzający się dwutlenek manganowy (braunsztyn) działa ściągająco na tkanki i barwi je na brązowo.
Dawkowanie:zewnętrznie, do przemywania skóry, owrzodzeń, ropni, w 0,1% roztworze (tabletka na 100 ml wody); do płukania jamy ustnej i gardła jest używany roztwór 0,025% (tabletka na szklankę wody).
Skutki uboczne:kryształy i stężone roztwory nadmanganianu potasowego mają działanie żrące, niekiedy nawet rozcieńczone roztwory, szczególnie używane często i długotrwale, mogą podziałać drażniąco.
Objawy przedawkowania:nadmanganian potasowy spożyty powoduje nudności i wymioty brązową treścią, żrące uszkodzenie błony śluzowej żołądka, obrzęk i brązowe zabarwienie błon śluzowych jamy ustnej, uszkodzenie wątroby i nerek, niewydolność krążenia. Przy zatruciu podać natychmia
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.