Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:NIZORAL (Krem)
Nazwa polska:KETOKONAZOL
Nazwa międzynarodowa:Ketoconazolum
Nazwa angielska:KETOCONAZOLE
Postać:Nizoral - krem 2%
Wizytówka:Lek przeciwgrzybiczy, do użytku zewnętrznego.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Janssen Pharmaceutica N.V.
Wytwórca:Janssen Pharmaceutica N.V. - B
Zalecany:krem stosowany jest miejscowo, w leczeniu grzybic skóry tułowia, podudzi, rąk i stóp wywołanych przez dermatofity oraz drożdżaki.
Działanie:przeciwgrzybiczo wobec szeregu rodzajów grzybów chorobotwórczych oraz przeciw drożdżakom, szczególnie z rodzaju Pityrosporum. Mechanizm działania ketokonazolu polega na uszkadzaniu błony komórkowej grzybów, co w efekcie powoduje ich obumieranie. Krem szybko powoduje ustanie swędzenia, po czym następuje gojenie się zmian skórnych. Nie wchłania się do krwi.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek.
Współdziałanie:w przypadku długiego stosowania działających miejscowo steroidów kory nadnerczy (np. Dexapolcort, Flucinar, Hydrocortisonum Aceticum, Laticort, Lorinden, Mecortolon, Prednisolonum) należy kontynuować leczenie nimi równolegle z używaniem kremu Nizoral (stosując krem np. wieczorem, a rano kortykosteroid), a następnie w ciągu 2-3 tygodni stopniowo kończyć leczenie steroidami.
Dawkowanie:zewnętrznie, w drożdżycy skóry, grzybicy tułowia, kończyn, rąk i stóp oraz łupieżu pstrym krem nanosi się raz dziennie na miejsca zmienione chorobowo i skórę wokół zmian. W łojotokowym zapaleniu skóry, w zależności od nasilenia objawów, krem należy stosować 1 lub 2 razy dziennie do zupełnego ustąpienia zmian (zwykle przez 2-4 tygodnie), po czym kontynuuje się leczenie przez kilka następnych dni, a potem prowadzi się leczenie podtrzymujące stosując krem 1 lub 2 razy na tydzień. Jeśli nie nastąpi poprawa po 4 tygodniach leczenia, należy skonsultować się z lekarzem. Na ogół czas leczenia łupieżu pstrego i drożdżyc skóry wynosi 2-3 tygodnie, grzybicy kończyn 2-4 tygodnie, grzybicy tułowia 3-4 tygodnie, grzybicy stóp 4-6 tygodni.
Skutki uboczne:bardzo rzadko - podrażnienie i pieczenie skóry, reakcje uczuleniowe. Należy chronić oczy przed kontaktem z kremem.
Objawy przedawkowania:na skutek zastosowania zbyt dużej ilości kremu może wystąpić rumień, obrzęk i uczucie parzenia na skórze. Objawy te ustępują po zaniechaniu leczenia.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.